Wojciech Waglewski, Renata Przemyk, Brodka, Skubas, Eldo – między innymi ich usłyszymy na ,,Bieganie” podczas multimedialnego koncertu w sobotę, 26 maja. Polskich artystów śpiewających teksty częstochowskiej poetki wesprą muzycy z Bristolu, kolebki stylistyki trip-hop. Widowisko będzie głównym punktem obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego.

Od kilku lat w Dzień Samorządu Terytorialnego miasto przygotowuje koncerty poświęcone wybitnym artystom związanym z Częstochową. W poprzednich latach wspominaliśmy Janusza Gniatkowskiego, Kalinę Jędrusik i Krzysztofa Komedę. W tym roku czas na Halinę Poświatowską – najsłynniejszy jak dotąd poetycki głos z Częstochowy.  

Poetka żyła zaledwie 32 lata. Większość życia spędziła w szpitalach i sanatoriach z powodu choroby serca, której nabawiła się w wyniku powikłań po anginie. Swojego męża, również chorego na serce, poznała w sanatorium – zmarł zaledwie po dwóch latach małżeństwa. Wyjazd na operację do Stanów Zjednoczonych stał się dla Poświatowskiej okazją do rozpoczęcia nauki w prestiżowym Smith College, który ukończyła przed czasem, choć na początku swojego pobytu w Stanach nie znała angielskiego. Ostatnie lata jej życia związane były z Krakowem. Zmarła w 1967 roku w wyniku powikłań po kolejnej operacji. Została pochowana obok męża na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.    

W czasie widowiska historia poetki zostanie przedstawiona na kilku planach, za pomocą muzyki, tańca oraz prezentacji video. Poezji ,,Haśki” będą towarzyszyć dźwięki mieszczące się w stylistyce trip-hopu – gatunku powstałego we wczesnych latach 90. w brytyjskim mieście Bristol, spopularyzowanemu przez grupy Massive Attack, Portishead czy Tricky’ego. To, co usłyszymy i zobaczymy, będzie zatem dalekie od kameralnej konwencji, w jakiej zwykle prezentuje się wiersze Poświatowskiej czy poezję w ogóle.    

Teksty poetki z Częstochowy zaśpiewają Monika Brodka, Skubas, Eldo, Wojciech Waglewski, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose Uhumnwangho i zespół Jarzębina. Za aranżacje odpowiada brytyjski saksofonista na co dzień grający z zespołem The Herbaliser - James Morton (znany także z występów m.in. z Prince’m). Do współpracy nad muzyczną stroną widowiska zaprosił muzyków z Bristolu – gitarzystę Angelo Bruschiniego (występującego m.in. z Massive Attack), basistę Si Johna, klawiszowca Olivera Parfitta, DJ’a Suva, a także bębniarza Simona Lea, inżyniera dźwięku Evertona Thomasa czy pianistę Tomasza Burę.  

Muzykom towarzyszyć będą tancerze z Wrocławskiego Teatru Tańca oraz tancerze na szarfach, którzy swoją choreografią – przygotowaną przez Bożenę Klimczak, wieloletnią choreografkę Opery Wrocławskiej – opowiedzą historię Poświatowskiej. Widowisko dopełni mapping, czyli prezentacje video wyświetlane na dużych powierzchniach. Za scenariusz i reżyserię całości odpowiada wrocławski duet „Generalnie Smakowicie” – Marzena Kopczyńska-Urlich i Michał Gawlicz.

Koncert „Puls” poprzedzą występy Pawła Łowickiego i Iwony Chołuj. Prezydent Częstochowy wręczy także wyróżnienia ,,Promotor Częstochowy” – tym razem, w Częstochowskim Roku Praw Kobiet, przypadną one wyłącznie promotorkom.

Po widowisku odbędzie się trip-hopowe after-party w pubie muzycznym ,,Stacherczak”.

Szczegółowy program:

19.00 – 19.30 – koncert zespołu Paweł Łowicki Band


Paweł Łowicki to autor tekstów, poeta, kompozytor, aranżer i wokalista. Jego zespół ma już na koncie dwie płyty – nagraną w 2014 roku ,,Do zobaczenia” i wydaną w kwietniu tego roku ,,Tylko czas”. Grupa zagra w składzie: Paweł Łowicki (wokal, gitara), Robert Gliński (gitary), Jacek Dzwonowski (skrzypce),  Marcin Kędzia (bas) oraz Mariusz Migas (perkusja), a gościnnie wystąpią Dominika Skowron (wokal) i Michał Ostalski (klawisze).

19.45 – wręczenie statuetek ,,Promotor Częstochowy” przez Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Przewodniczącego Rady Miasta

20.00 – 20.30 – koncert Iwony Chołuj z zespołem

Iwona Chołuj jest aktorką i wokalistką, absolwentką Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie związana jest od 1996 roku. Zespół zagra w składzie: Mieczysław Hłond (akordeon), Andrzej Młodkowski (fortepian), Eugeniusz Marszałek (kontrabas), Andrzej Wardęga (perkusja).  

21.00 – 22.30 – koncert finałowy „Puls” poświęcony Halinie Poświatowskiej

mb