XVI edycja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego z udziałem 600 uczniów

2 min czytania
XVI edycja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego z udziałem 600 uczniów

Blisko 600 młodych pasjonatów nauki z regionu zebrało się 15 maja na Politechnice Częstochowskiej, by świętować zakończenie XVI edycji wyjątkowego projektu edukacyjnego. To wydarzenie pokazało, jak nauka może inspirować i otwierać drzwi do przyszłości dla uczniów szkół średnich z Częstochowy i okolic.

  • Wyjątkowe spotkanie młodzieży na Politechnice Częstochowskiej
  • Nagrody i inspiracje dla młodych talentów z Częstochowy i okolic

Wyjątkowe spotkanie młodzieży na Politechnice Częstochowskiej

W auli Politechniki Częstochowskiej odbyła się uroczystość kończąca XVI edycję Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego (CzUM). Wzięło w niej udział niemal 600 uczniów reprezentujących 18 szkół średnich z Częstochowy, Kłobucka, Krzepic, Zawiercia oraz Zgierza. Wydarzenie zgromadziło nie tylko młodzież i ich nauczycieli, ale także ważnych gości przedstawicieli Urzędu Miasta, Śląskiego Kuratorium Oświaty, firmy Brembo oraz klubu RKS Raków Częstochowa.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia podziękowań opiekunom oraz fundatorom nagród. Następnie uczestnicy mieli okazję zobaczyć fascynujący Pokaz doświadczeń fizycznych”, który poprowadzili dr inż. Marcin Jarosik i dr inż. Paweł Pietrusiewicz z Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. Po nim odbył się wykład dr hab. inż. Anny Grosser, prof. PCz z Wydziału Infrastruktury i Środowiska, zatytułowany Z kosza na odpady do sieci energetycznej, czyli słów kilka o energii ukrytej w odpadach”.

Nagrody i inspiracje dla młodych talentów z Częstochowy i okolic

Po części edukacyjnej przyszedł czas na emocjonujące losowanie nagród dla uczestników, którzy spełnili wymagania dotyczące aktywności w projekcie. Wśród szczęśliwych laureatów znaleźli się uczniowie z różnych część miasta i regionu:

  • Amelia Rusek (IV LO im. H. Sienkiewicza), Natalia Kozak (I LO im. J. Słowackiego), Anna Kuras (III LO im. W. Biegańskiego), Michał Fresel (ZS Mechaniczno-Elektrycznych im. K. Puławskiego) oraz Karolina Liberda (ZS im. W. Szymborskiej) nagrody ufundowane przez Politechnikę Częstochowską.
  • Ksawery Chojnowski (ZS im. W. Szymborskiej) nagroda od RKS Raków Częstochowa.
  • Weronika Miedzińska (III LO im. W. Biegańskiego), Patrycja Gajewska i Maja Mikołajczyk (V LO im. A. Mickiewicza) gadżety militarne od firmy Maskpol.
  • Natalia Pizybył (PLSP im. J. Malczewskiego), Bolesław Kubik (I LO im. J. Słowackiego) oraz W. Sygiet (ZS im. S. Staszica w Zawierciu) smartwatche przekazane przez firmę Brembo.

Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy to inicjatywa realizowana przez Politechnikę Częstochowską od 2009 roku, która pozwala młodym ludziom poznać świat nauki od kuchni i rozwijać swoje zainteresowania w wielu dziedzinach od techniki po ekonomię czy zarządzanie.

Dzięki takim projektom młodzież ma szansę nie tylko zdobywać wiedzę podczas angażujących wykładów i warsztatów prowadzonych przez wybitnych akademików, ale również odkrywać potencjał studiowania kierunków ścisłych i technicznych, które są tak ważne dla rozwoju regionu i całego kraju.

Na podst. Urząd Miasta Częstochowy

Autor: krystian