Noc Muzeów w Częstochowie 2025 pełna wystaw, warsztatów i spotkań

Już 17 maja Częstochowa rozbłyśnie nocą pełną historii, sztuki i niezwykłych opowieści! Muzea otwierają swoje podwoje na wyjątkową Noc Muzeów, podczas której każdy znajdzie coś dla siebie od tajemnic dawnych czasów po nowoczesne warsztaty i spotkania z ekspertami.
- Noc Muzeów w sercu Częstochowy odkryj fascynujące miejsca i wydarzenia
- Częstochowskie muzea zapraszają na wyjątkowe oprowadzania i warsztaty
Noc Muzeów w sercu Częstochowy odkryj fascynujące miejsca i wydarzenia
W sobotę 17 maja od godziny 16:00 do 23:00 (ostatnie wejście o 22:30) mieszkańcy i goście miasta będą mogli zwiedzać najważniejsze instytucje kulturalne Częstochowy za symboliczną złotówkę. To doskonała okazja, by poznać zarówno wystawy stałe, jak i czasowe, a także wziąć udział w licznych prelekcjach, warsztatach czy oprowadzaniach kuratorskich.
W Ratuszu przy alei Najświętszej Maryi Panny 45 czekają dwie wyjątkowe ekspozycje: stała Częstochowa spojrzenie w przeszłość” oraz czasowa Tropem renifera. Opowieść o kulturach Północy” ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Dla miłośników zagadek przygotowano grę historyczno-archeologiczną z nagrodami, a także spotkania z kuratorami Małgorzatą Szczęsną, Magdaleną Wieczorek-Szmal oraz Mariuszem Grzybem, którzy przybliżą dzieje miasta od pradziejów aż po odzyskanie niepodległości.
Galeria Dobrej Sztuki przy al. NMP 47 zaprasza na wystawy prezentujące polską sztukę XIX i XX wieku oraz unikatową kolekcję szkła artystycznego po 1945 roku z Pałacu Schoena w Sosnowcu. W programie są również rodzinne warsztaty zielarskie w ogrodzie galerii oraz wieczorny set DJ-ski Kacpra Kapsy, który wprowadzi uczestników w klimat projektu Etnobotaniczne wibracje”.
Pawilon Wystawowy i Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku Staszica to kolejne punkty na mapie Nocy Muzeów. Tu będzie można zobaczyć m.in. wystawę prac Łukasza Gawrona oraz wysłuchać wykładu dr. Karola Wałachowskiego o losach byłych miast wojewódzkich po reformie administracyjnej. Kuratorskie oprowadzania poprowadzą także Jan Sętowski, Łukasz Gawron oraz dr Łukasz Pabich.
Częstochowskie muzea zapraszają na wyjątkowe oprowadzania i warsztaty
Muzeum Żydów Częstochowian przy ul. Katedralnej 8 oferuje zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem Wiesławem Paszkowskim z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Z kolei Dom Poezji Muzeum Haliny Poświatowskiej na ul. Jasnogórskiej 23 to miejsce spotkań z bratem poetki, Zbigniewem Mygą, który opowie o życiu i twórczości swojej siostry.
Stary Ratusz przy ul. Stary Rynek 1 zachęca najmłodszych do kreatywnej zabawy podczas warsztatów modowych inspirowanych historią dawnej Częstochowy uczestnicy stworzą projekty strojów mieszczańskich i dworskich. Wieczorem odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z Magdaleną Wieczorek-Szmal po wystawie Historia Częstochowy miasta nad Wartą”.
Rezerwat Archeologiczny przy ul. Łukasińskiego 20 zaprezentuje jubileuszową wystawę ekslibrisów Włodzimierza Ściegiennego z okazji 60-lecia istnienia placówki oraz oprowadzanie kuratorskie z Gertą Bielińską po ekspozycji Z mroku dziejów”.
Dla najbardziej wytrwałych przygotowano specjalną akcję Muzealne pieczęcie” odwiedzając co najmniej siedem obiektów i zbierając pamiątkowe stemple na kartach dostępnych w Ratuszu, będzie można wygrać atrakcyjne niespodzianki podczas losowania o godzinie 22:00.
Współorganizatorami wydarzenia jest także Archiwum Państwowe przy ul. Rejtana 13, gdzie od godziny 17:00 do 20:00 można zobaczyć wystawę dokumentującą tysiąc lat polskiej państwowości oraz porozmawiać z pracownikami o historii i zasobach archiwum.
Więcej informacji można uzyskać telefonicznie pod numerem 504 757 502 (pn.pt., godziny 8:0015:00).
Według informacji z: UM Częstochowa
Autor: krystian