IPN poszukuje wolontariuszy do upamiętnienia ofiar okupacji niemieckiej
Instytut Pamięci Narodowej (IPN) ogłasza nabór wolontariuszy, którzy chcą włączyć się w działania mające na celu upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji w Polsce w latach 1939-1945. To ważna inicjatywa, która nie tylko pomoże w dokumentowaniu historii, ale także zbuduje świadomość społeczną na temat tego trudnego okresu w dziejach naszego kraju.

Program upamiętnienia ofiar niemieckiej okupacji

W ramach swojego programu dokumentacyjnego „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”, IPN poszukuje zaangażowanych osób, które chcą aktywnie przyczynić się do upamiętnienia tych, którzy ucierpieli podczas II wojny światowej. Od 2021 roku instytut samodzielnie realizuje ten projekt, który ma na celu stworzenie imiennej listy obywateli II RP, którzy doświadczyli represji ze strony okupanta.

Wolontariat jako forma wsparcia historycznego

IPN zaprasza wolontariuszy do współpracy w kilku kluczowych obszarach. Należy do nich m.in. promowanie programu oraz bazy danych straty.pl, które ma na celu zwiększenie świadomości lokalnych społeczności na temat ofiar niemieckich zbrodni. Wolontariusze będą także odpowiedzialni za pozyskiwanie nowych informacji o represjonowanych i zachęcanie ich rodzin do dzielenia się historiami bliskich, których dane jeszcze nie figuruje w bazie.

Wsparcie dla wolontariuszy i zasady uczestnictwa

IPN oferuje osobom zainteresowanym wolontariatem szkolenie oraz merytoryczne wsparcie, które pomoże rozwijać umiejętności komunikacyjne i organizacyjne. Aby przystąpić do programu, należy mieć ukończone 18 lat oraz ważny dokument tożsamości. Uczestnicy wolontariatu będą mieli okazję nie tylko przyczynić się do ważnego społecznie projektu, ale również po jego zakończeniu otrzymają zaświadczenie o udziale.

Osoby zainteresowane udziałem w programie mogą kontaktować się z odpowiednimi oddziałami IPN, wysyłając swoje zgłoszenie na specjalne adresy e-mailowe. To szansa na aktywne zaangażowanie się w działania na rzecz pamięci historycznej, które mają wielkie znaczenie dla przyszłych pokoleń.

Inicjatywa ta to nie tylko możliwość wsparcia Instytutu Pamięci Narodowej, ale również szansa na osobisty rozwój i głębsze zrozumienie historii Polski. Wspólnie możemy zadbać o to, by pamięć o ofiarach II wojny światowej nigdy nie zgasła.


Na podst. Urząd Miasta Częstochowa