Kryminalni z Częstochowy, pod nadzorem częstochowskiej prokuratury, wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Do zdarzenia doszło wczoraj na skrzyżowaniu ulic Częstochowskiej i Lipówki w Rudnikach. W wyniku odniesionych obrażeń śmierć poniosła tam 56-letnia kobieta.
Do pierwszego zdarzenia doszło wczoraj po 16.00 w Rudnikach. Ze wstępnych ustaleń policjantów drogówki wynika, że 26-letni kierujący osobowym fordem, wyjeżdżając z podporządkowanej ulicy Łódzkiej, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu ulicą Częstochowską radiowozowi marki KIA. W wyniku tego zdarzenia ogólnych obrażeń doznało dwoje policjantów.
Do kolejnego zdarzenia doszło kilkanaście minut później w tej samej miejscowości. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 50-letni kierujący osobowym renault, jadąc ulicą Częstochowską w kierunku Kłomnic, na skrzyżowaniu z ulicą Lipówka najechał na leżącą na jezdni kobietę.
W wyniku odniesionych obrażeń 56-letnia mieszkanka powiatu częstochowskiego poniosła śmierć. Kierujący był trzeźwy. Na miejscu wypadku, pod nadzorem prokuratora, przez kilka godzin pracowali policjanci oraz pozostałe służby. Szczegółowe przyczyny oraz okoliczności tego tragicznego zdarzenia będą wyjaśniane w toczącym się postępowaniu.
Jesień, a wraz z nią szybciej zapadający zmrok i częstsze opady atmosferyczne sprawiają, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, zdradliwe i niebezpieczne - zarówno dla kierujących jak i dla pieszych.
Prosimy pamiętać, aby nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu, gdzie piesi mają pierwszeństwo, należy upewnić się, czy kierujący zdąży wyhamować, stosując zasadę ograniczonego zaufania.
Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swojej widoczności. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się po słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.
Kierowcy powinni natomiast pamiętać o tym, że wyjeżdżając na drogę ponoszą odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za innych uczestników ruchu drogowego. Chwila nieuwagi, roztargnienie, nadmierna prędkość czy lekceważenie przepisów, mogą zakończyć się tragicznie.
Bezpieczna prędkość, to prędkość dostosowana nie tylko do panujących warunków na drodze, ale również do własnych umiejętności.
Apelujemy o zdrowy rozsądek i wyobraźnię za kierownicą.