W ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu” częstochowscy policjanci uczestniczyli w przeprowadzeniu egzaminu praktycznego na kartę rowerową, podczas którego oceniali umiejętności młodych cyklistów. W egzaminie uczestniczyło 108 dzieci z Częstochowy i powiatu. Wszyscy, którzy tego dnia przystąpili do egzaminu, pomimo stresu, zaliczyli go.
W dniu 25 czerwca 2022 roku przed budynkiem Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Scout w Częstochowie odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. W egzaminie uczestniczyło 108 dzieci z częstochowskich i powiatowych szkół podstawowych. Egzamin podzielony był na dwa etapy. W pierwszej części, która odbyła się wcześniej, kandydaci musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test. W drugiej części przeprowadzony został sprawdzian umiejętności praktycznych. Uczestnicy musieli sprawnie pokonać tor i sygnalizować wykonywane manewry oraz pamiętać o obowiązujących przepisach. „Młodzi kierowcy” musieli wykazać się też znajomością znaków drogowych oraz zasad obowiązujących rowerzystów. Policjanta z częstochowskiej drogówki sierż. szt. Mariola Kowalczyk – Trąbska oraz profilaktyk mł. asp. Kamil Sowiński zwracali uwagę na to, jak cykliści radzą sobie z przeszkodami oraz w jaki sposób pokonują trasę, brali też pod uwagę czy właściwie interpretują znaki drogowe oraz sygnalizują wykonywane manewry. Funkcjonariusze bowiem muszą mieć pewność, że przyszły pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego nie stworzy zagrożenia ani dla siebie, ani też innych uczestników w ruchu drogowym. W ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu” uczniowie usłyszeli od policjantów wybrane informacje dotyczące prawidłowego zachowania na drodze, wyposażenia roweru, potrzeby używania elementów odblaskowych czy kasków ochronnych. Obecni byli również funkcjonariusze Ogniwa Konnego. Którzy swoją obecności pomagali opanować nerwy i stres przed „pierwszym ważnym egzaminem”.
Warto przypomnieć, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie tego dokumentu prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikacje. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z nowymi przepisami ruchu drogowego, które weszły w życie z dniem 20 maja 2021 r., dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem, ale również hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego będzie karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T– w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
Wszyscy zdali! Wszystkim serdecznie gratulujemy uzyskania pierwszych uprawnień i życzymy udanych wycieczek rowerowych a co najważniejsze, abyście zawsze bezpiecznie dotarli do obranego celu.