Czy warto inwestować w budowę farmy fotowoltaicznej w Częstochowie?

Fotowoltaika to pojęcie znane prawie każdemu z nas. Coraz więcej osób prywatnych oraz firm decyduje się na montaż instalacji, która pozwoli na wytworzenie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Warto zainteresować się także budową farmy fotowoltaicznej w Częstochowie. Czym jest ta inwestycja? Czy jest opłacalna?

Czym są farmy fotowoltaiczne?

Farmy fotowoltaiczne nazywane są także elektrowniami słonecznymi. Są to wydzielone strefy terenu, spełniającego określone wymagania, na którym zamontowane są tysiące paneli fotowoltaicznych, wytwarzających prąd elektryczny. Nie jest on jednak wykorzystany na własne potrzeby, ale odsprzedawany do sieci energetycznej i stamtąd rozdysponowywany do odbiorców prywatnych oraz instytucjonalnych. Każda z instalacji ma określoną moc wytwarzania prądu przy pełnym nasłonecznieniu, a im więcej paneli, tym większe możliwości generowania energii elektrycznej i zarobku.

Inwestycje wymagają podjęcia wielu różnorodnych działań i prac. Zalicza się do nich: wybór optymalnej lokalizacji, kalkulację kosztów oraz spełnienie wymogów formalnych. Dodatkowo konieczny jest dobór urządzeń i firmy, która odpowiedzialna będzie za montaż fotowoltaiki. Dobrym rozwiązaniem może być budowa farmy fotowoltaicznej w Częstochowie z firmą SigmaPolska.pl, która jest jednym ze śląskich liderów w branży i świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie.

Czy warto inwestować w budowę farmy fotowoltaicznej?

W Polsce szacowny jest znaczący wzrost udziału farmy fotowoltaicznych w rynku energetycznym. Wielu inwestorów widzi w nich potencjał na zarobek. Czy inwestycja ta faktycznie się opłaca? Szacuje się, że średnio konieczne jest zainwestowanie około 2.500.000 zł na wybudowanie efektywnej sieci paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 MW, z czego sporą część mogą stanowić dotacje oraz pożyczki od państwa. Szacuje się, że koszty te zwrócą się po 10 – 11 latach, czasem jest to możliwe już po 6 – 9 latach w zależności od wydajności instalacji. Po tym czasie osiąga się stabilny i atrakcyjny dochód, który nie będzie w znacznym stopniu uzależniony od sytuacji gospodarczej oraz ekonomicznej. Biorąc pod uwagę zróżnicowane analizy i czynniki, ulokowanie posiadanych środków w tego typu inwestycji może być niezwykle opłacalne.

Największe inwestycje w farmy fotowoltaiczne w Częstochowie i okolicach

Jak pokazano wyżej, inwestycja w farmę fotowoltaiczną to opłacalne rozwiązanie dla wielu inwestorów posiadających środki do ulokowania z zamiarem czerpania z nich długotrwałego dochodu pasywnego. Na Śląsku znaleźć można kilka bardzo dużych instalacji tego typu, które stanowią namacalny dowód na słuszność tego twierdzenia. Jako przykład niech posłuży jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce – inwestycja w Jaworznie, której inwestorem jest Tauron Polska Energia. Składa się z ponad 12 tysięcy paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 MW, 19 inwerterów oraz 3 stacji transformatorowych średniego napięcia. Budowa trwała pół roku i zakończyła się w grudniu 2020 roku. Na Śląsku planowana jest budowa innych sporych inwestycji, m.in. w Mysłowicach (94 tysiące paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 100 MW energii) – szacuje się, że będzie to największa elektrownia tego typu w Polsce. Ponadto w Częstochowie ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW, której inwestorem jest właściciel huty Liberty Częstochowa.