Jeśli udało nam się wybrać to idealne mieszkanie, przychodzi czas na poważną rozmowę z deweloperem i negocjacje cenowe. Nie zawsze oczywiście są one możliwe, bo nie wszyscy deweloperzy są elastyczni w tej kwestii. Mimo wszystko warto jednak próbować.
Nawet jeśli na drodze negocjacji nie uda nam się obniżyć ceny za mieszkanie deweloper może zaproponować nam upust np. na miejsce parkingowe lub podwyższony standard wykończenia mieszkania - to też są atrakcyjne opcje, do których możemy się zawsze odwołać. Wszystko uzależnione jest od bieżącej sytuacji na rynku oraz popytu na mieszkania. Dostępność i ceny nieruchomości możesz sprawdzić na stronie https://www.dantex.pl/
Podpisanie umowy deweloperskiej
Gdy ustalimy już finalną cenę za mieszkanie deweloper przedstawi nam umowę. Tak naprawdę jeszcze przed dokonaniem transakcji powinniśmy otrzymać jej wzór oraz prospekt informacyjny, z którymi w spokojnych warunkach będziemy mogli się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Są to dokumenty niezwykle istotne - tym bardziej, jeśli potencjalnie interesujące nas mieszkanie deweloper wystawia na sprzedaż jeszcze przed ukończeniem inwestycji.
Najważniejsza informacja znajdująca się w umowie, to oczywiście zapis, że mieszkanie deweloper przekazuje nowym właścicielom wraz z prawem własności, które zostanie przeniesione we wskazanym w danej umowie terminie. Poza tym w dokumencie powinny się znaleźć takie informacje jak:
- cena mieszkania oraz jego lokalizacja,
- wymagany termin wpłaty zadatku,
- wymagane terminy zapłaty kolejnych transz,
- termin przekazania mieszkania oraz kluczy,
- skutki zmiany terminu zakończenia inwestycji,
- warunki rozliczenia niezgodności z projektem, jeśli takie wystąpią,
- warunki rezygnacji z umowy - jasne zasady dotyczące zadatku.
Gdy dochodzi do transakcji, mieszkanie deweloper przekazuje kupującemu w formie aktu notarialnego, którego koszt zwykle pokrywa częściowo inwestor i nowy właściciel. Co do samej płatności, najpopularniejszym rozwiązaniem jest wpłata 10% ceny mieszkania w formie zadatku po podpisaniu umowy, a kolejne kwoty albo w transzach, zgodnie z poszczególnymi etapami realizacji inwestycji lub całą pozostałą kwotę po zakończeniu inwestycji.