Wielu z nas jest przyzwyczajonych do tego, że na rodzinnych spotkaniach i imprezach, na stołach pojawia się czysta wódka. Warto jednak zapoznać się także z jej smakowymi wersjami, które mogą być wybawieniem dla delikatniejszych podniebień. Wiśniówka jest jedną z wódek gatunkowych. Jak ją pić i jak sporządzić ją samemu w domu, by miała idealną moc?
Nalewka z wiśni na spirytusie – czym jest ten trunek?
Jest to wódka gatunkowa – inaczej smakowa – którą przyrządza się poprzez dodanie do spirytusu rektyfikowanego wody i innych składników nadających jej charakterystycznego smaku. W tym przypadku są to wiśnie. Alkohol ten jest świetną opcją dla osób, które nie przepadają za mocnymi, intensywnymi trunkami.
Nalewka z wiśni, mimo swojej stosunkowo dużej mocy, jest słodka i smaczna, co skutecznie odróżnia ją na przykład od czystej wódki. Jest także doskonałym dodatkiem do drinków i alkoholowych koktajli.
Szybka wiśniówka – przepis na wykonanie jej w domu!
-Do przyrządzenia jej własnymi siłami będziemy potrzebować 500 ml spirytusu 95-procentowego, około 200 ml uprzednio przegotowanej wody, pół kilograma cukru oraz od 1 do 1,5 kilograma dojrzałych wiśni. To fundament pod dobrą wiśniówkę — mówi ekspert z Krest.pl. Co dalej?
Najpierw należy dokładnie wypłukać i wydrylować owoce. Spirytus musimy wymieszać z wodą tak, aby uzyskać alkohol o mocy około 70% ABV. Tą mieszanką zalewamy przygotowane i przełożone wcześniej do słoika wiśnie.
Tak przygotowany trunek odstawiamy w zaciemnione i ciepłe miejsce na sześć tygodni, w których trakcie należy potrząsać naczyniem co kilka dni, aby zawartość dobrze się wymieszała. Po tym czasie zawartość przelewamy do butelki, a pozostałe w słoiku owoce zasypujemy cukrem, który rozpuści się po kilku dniach. Kiedy to się stanie, wlewamy ten słodki płyn do tej samej butelki i mieszamy ze sobą. To sprawdzony przepis na domową wiśniówkę.
Wiśniówka — ile procent powinien mieć produkt końcowy?
Alkohole smakowe już z założenia mają trochę mniejszą moc niż tradycyjna wódka i tak jest również w przypadku trunku z wiśni. Wartość ta będzie różniła się w zależności od danego producenta, jednakże przeważnie charakteryzują się one 30-35% zawartością alkoholu, chociaż na rynku znajdziemy też nieco mocniejsze propozycje.
Sprawa ma się trochę inaczej, kiedy nalewkę z wiśni przygotowujemy sami w domu – wtedy możemy dostosować to, ile będzie miała procent, w zależności od naszych preferencji. Wystarczy dodać trochę więcej lub mniej spirytusu w stosunku do owoców i sprawdzić, co odpowiada nam najbardziej.
Drink z wiśniówką – z czym można łączyć tę wódkę?
Mimo tego, że wódki gatunkowe są słodkie i charakteryzują się znacznie większą pijalnością od tych czystych, to bez obaw można pić je solo. Pamiętajmy jednak o tym, że trunki jak wiśniówka są wprost stworzone do drinków!
W wielu alkoholowych koktajlach można nią zastąpić nawet mocne trunki. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by dodać do niej owocowego soku, szczególnie z cytrusów. Istnieją jednak bardziej niebanalne przepisy, jak na przykład wlanie 40 ml tej nalewki i uzupełnienie szklanki tonikiem, lodem i plasterkiem cytryny lub przygotowanie drinka z soku z jednej cytryny, kieliszka wódki z wiśni, 2-3 łyżeczek cukru i wody gazowanej.
Wiśniówka sprawdzi się także doskonale w jesienne i zimowe wieczory. Gdy dodamy ją do gorącej herbaty, otrzymamy niezwykle rozgrzewający napój.