Jak nauczyć psa czystości. Poradnik dla początkujących właścicieli

2 min czytania
Jak nauczyć psa czystości. Poradnik dla początkujących właścicieli

Pies w domu to wiele radości, ale i praca nad właściwym wychowaniem czworonoga. Najważniejszą umiejętnością jest załatwianie się na dworze. Czystości można nauczyć zarówno szczeniaka, jak i starszego psa np. adoptowanego ze schroniska. Ważna jest konsekwencja i przestrzeganie kilku zasad. Jak oduczyć psa sikania w domu? Poznaj nasz przepis na sukces!

Odpowiednia ilość spacerów

Podstawą nauki czystości psa jest dobranie odpowiedniej ilości spacerów, aby stworzyć możliwość załatwienia się na dworze. Dorosły pies potrzebuje 3 spacerów każdego dnia, z czego jeden powinien trwać co najmniej 30 minut. Jednak, rozpoczynając naukę czystości warto zapewnić psu częstsze wyjścia w mniejszych odstępach czasu. U dorosłych, zdrowych psów zazwyczaj wystarczają na początku 4 spacery. Szczeniaki mogą potrzebować wyjść nawet 8 10 razy dziennie co 3 4 godzin, co wynika z braku umiejętności wstrzymania potrzeb fizjologicznych na dłuższy czas. Oczywiście takie dodatkowe spacery mogą być krótkie i trwać tylko kilka minut. W przypadku psów chorych (w szczególności na nerki) większa ilość spacerów może okazać się niezbędna przez całe życie. Ważne, aby dobrze odczytywać sygnały psa i reagować na nie. Często bowiem czworonogi dają znać właścicielom, że muszą do toalety”. Może to się objawiać: popiskiwaniem, niespokojnym kręceniem się po pomieszczeniu, leżeniem pod drzwiami lub chodzeniem za właścicielem. Z czasem, jak pies przestanie się załatwiać w domu, częstotliwość spacerów można zmniejszać.

W procesie nauki niezwykle ważne są nagrody. Dają psu informację, że spełnił nasze oczekiwania i jesteśmy zadowoleni. Dodatkowo nagrody mobilizują psa do powtarzania danej czynności. W przypadku nauki czystości należy psa nagrodzić bezpośrednio po załatwieniu się na trawnik. Może to być nagroda w formie przysmaku dla psa lub zabawy, w zależności od tego, co nasz psiak woli. Ważna jest również słowna pochwała np. dobry piesek” wypowiedziane miłym, spokojnym głosem.

Ignorowanie wpadek”

Trzeba pamiętać, że psa nie oduczymy sikania w domu z dnia na dzieci, a dodatkowo jedne psiaki uczą się szybciej, a inne wolniej. Oznacza to, że na początku trzeba się liczyć z tym, że naszemu czworonogowi będą zdarzać się wypadki w domu. W takiej sytuacji nie należy karcić ani tym bardziej dawać psu kary, krzyczeć, czy stosować przemocy. Najlepiej całą sytuację zignorować i spokojnie posprzątać. Z pewnością pies wkrótce opanuje tą trudną sztukę i będzie spokojnie wytrzymywał do spaceru lub sygnalizował swoją potrzebę.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

czestochowanews_kf