Żywienie psa najważniejsze zasady

Wokół prawidłowego żywienia psa krąży wiele mitów. Niektóre brzmią logicznie, inne są trudne do zrozumienia. Jedno jest pewne — to od odpowiedniego odżywiania będzie zależał prawidłowy wzrost i rozwój naszego psa. Jakie są najważniejsze zasady żywienia psa? Podpowiadamy.
Zasada 1: Karmić dorosłe psy raz dziennie
Jeżeli nasz pies jest dorosły karmienie go raz dziennie jest w zupełności wystarczające. Zazwyczaj stosujemy do tego celu suche karmy na bazie mięsa. Jednak najzdrowszym dla psa posiłkiem będzie gotowany z odpowiednich składników, najlepiej w domu. Jeśli nie mamy czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków, a zależy nam na tym, aby pies jadł zdrowo, możemy zamówić dla niego catering taki jak Piesotto. W przypadku suchej karmy zawsze powinno jej towarzyszyć coś do picia. Dozwolona jest również dodatkowa, drobna przekąska, np. smaczek. Jeśli chcemy regularnie dostarczać psu przekąski, powinniśmy używać produktów mięsnych, bezzbożowych, sojowych i bezglutenowych.
Zasada 2: Dostosowanie żywienia psa do jego wieku
Szczenięta w wieku poniżej 2 miesięcy powinny otrzymywać sześć porcji dziennie. Następnie posiłki należy powoli redukować do czterech. Jeśli zwierzę nie zdąży opróżnić miski, należy usunąć pozostałości. Zwróćmy również uwagę na regularne pory karmienia. Po trzech do czterech miesiącach możemy jeszcze bardziej zmniejszyć racje do dwóch dziennie.
Zasada 3: Karmić regularnie, najlepiej w południe
Regularne karmienie jest lepsze zarówno dla właścicieli, jak i psów. Organizm psa może się do tego przystosować i w ten sposób ułatwiamy mu trawienie. Codzienna rutyna zapewnia również zrównoważoną naturę psa i uniknięcie przekarmienia. Najlepiej, jeśli będziemy karmić psa w porze lunchu, kiedy również sami spożywamy posiłek. Duża zaleta tego jest taka, że nasz pies nie będzie nam przeszkadzał podczas posiłku.
Zasada 4: Różnorodność w smaku
Podczas karmienia psów nie należy zmieniać karmy mokrej na suchą lub zmieniać producenta. Różny skład karmy może prowadzić do problemów trawiennych u naszego czworonożnego przyjaciela. W ramach tego samego producenta możemy jednak zmienić np. odmianę smakową. Bez wahania można również mieszać różne smaki karmy.
Zasada 5: Dawkowanie karmy dla psów powinno być dobrane indywidualnie
Prawidłowa porcja karmy dla psów jest inna dla każdego psa. Zależy to od wielu czynników: należy uwzględnić wiek, wielkość lub wagę, rasę i aktywność psa. Ważnymi wskaźnikami mogą być również zmiany w sierści, warstwie tłuszczu lub trawieniu. Ważne jest także to ile nasz pies zwykle je. Resztki posiłku usuwajmy.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski