Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Wybieramy oświetlenie do biura – na co zwrócić uwagę?

Odpowiednie oświetlenie w biurze wpływa nie tylko na jego wygląd, ale również samopoczucie przebywających w nim pracowników. Źle dobrane może powodować bóle głowy i oczu, senność, a także zmniejszać wydajność pracy. Jak wybrać oświetlenie do biura? Podpowiadamy.

Oświetlenie biurowe — czy jest ważne?

Biuro jest miejscem pracy stałej, w którym większość pracowników spędza minimum 8 godzin dziennie. Dlatego zgodnie z przepisami prawa, pracodawca ma obowiązek zapewnić właściwe oświetlenie stanowisk pracy. Odpowiednio dobrane ma wpływ na efektywność pracownika, podnosi jego komfort pracy i redukuje zmęczenie oczu. Poza tym umiejętnie dobrane może być też elementem dekoracyjnym biura.

Jakie oświetlenie wybrać do pracy przy komputerze

Ze względu na to, że komputer emituje już swoje własne światło, musimy postarać się o zmniejszenie kontrastu między ekranem a otoczeniem. Światło powinno padać z góry na biurko lub klawiaturę, ale nie na monitor. Lepiej oświetlać ścianę za ekranem monitora niż za plecami siedzącego, aby światło nie odbijało się na monitorze.

Jakie mamy rodzaje oświetlenia w biurze?

  • Oświetlenie otoczenia — mogą to być klasyczne lampy montowane na suficie lub wpuszczane. Ich zadaniem jest ogólne oświetlenie pomieszczenia.
  • Oświetlenie zadaniowe — to lampy przeznaczone do pracy przy komputerze lub czytania — zwykle to lampki biurowe lub podłogowe.
  • Oświetlenie akcentujące — czyli takie, którego zadaniem jest podkreślenie elementów wystroju, bądź nadanie wnętrzu określonego charakteru. Są to na przykład kinkiety ścienne.

Jakie lampy wybrać do biura?

Oczywiście najważniejszy jest dla nas design i styl lampy. Natomiast szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, aby miały one właściwe żarówki. Chodzi tu o ich intensywność i barwę. Jeżeli w naszym biurze mamy kilka źródeł światła — starajmy się, aby wszystkie miały tę samą temperaturę barwową. Natężenie światła z kolei powinno być uzależnione od przeznaczenia lampy. Do stanowisk komputerowych czy biurek do pisania powinno wynosić około 500 lx, a w magazynach i archiwach 200 lx. Barwa światła wyrażona jest w Kelwinach — im niższa wartość tym światło będzie się zbliżać w stronę żółtego koloru, natomiast im wyższa, tym bliżej mu do niebieskiego. Chłodny odcień światła działa na niektóre osoby przytłaczająco, a zbyt ciepła barwa rozleniwia i wprowadza senność. Dlatego idealnym przedziałem temperatury barwowej będzie między 4000 a 5300 Kelwinów. Szeroki wybór oświetlenia do biura znajdziemy na https://abanet.pl/325-lampy-do-biura.