Fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej

Fundusz remontowy jest pewną pulą pieniędzy zebraną przez członków wspólnoty mieszkaniowej przeznaczoną na pokrycie kosztów większych remontów i inwestycji w częściach wspólnych nieruchomości. Choć utworzenie takiego funduszu nie jest obowiązkowe, to jednak prawie zawsze jest uchwalane przez wspólnotę.
Fundusz remontowy a ustawa
Mogłoby się wydawać, że szczególnych przepisów dotyczących funduszu remontowego należy szukać w ustawie o własności lokali. Nic bardziej mylnego. Takie pojęcie w przepisach nie występuje, a dokument mówi jedynie o konieczności ponoszenia wydatków zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, w tym: remontów i bieżącej konserwacji. Inaczej jest w przypadku spółdzielni mieszkaniowych tutaj fundusz remontowy został wpisany do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Fundusz remontowy wspólnot jest więc swoistą kalką, która ułatwia gromadzenie środków na niezbędne do przeprowadzenia remonty. Jego uchwalenie wymaga jednak jednomyślnej zgody wszystkich właścicieli lokali w danej nieruchomości. W pewnych przypadkach, szczególnie przy małych wspólnotach mieszkaniowych, fundusz może nie być powoływany, jednak trzeba się liczyć z koniecznością jednorazowych wpłat dość sporych sum w przypadku konieczności przeprowadzenia remontu lub modernizacji.
Fundusz remontowy na co może być przeznaczony?
Co do zasady, środki zgromadzone na funduszu remontowym mogą być przeznaczone jedynie w celu wykonania większych remontów i modernizacji w częściach wspólnych nieruchomości. Mogą więc zostać użyte w przypadku naprawy:
- dachu,
- piwnic,
- elewacji budynku,
- wentylacji ogólnej budynku,
- klatki schodowej.
Nie mogą być użyte do remontu danego lokalu, nawet jeśli stan mieszkania wpływa na część wspólną nieruchomości. Przykładem jest chociażby wykonanie wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu lokalu wymaga ingerencji w elewację budynku i system wentylacyjny, ale koszt powinien ponieść właściciel mieszkania.
Ile wynosi fundusz remontowy?
Wiele zależy od stanu i wieku samej nieruchomości oraz jej lokalizacji. Przy starszych budynkach ustala się wyższą składkę, bo i konieczność przeprowadzenia remontów występuje częściej. Jej wysokość zależy jednak od samych właścicieli. Nowo wybudowane mieszkania w Częstochowie mogą mieć uchwaloną stawkę 30 groszy od metra kwadratowego, kiedy stare i przedwojenne kamienice we Wrocławiu 75 groszy lub nawet złotówkę. Trzeba pamiętać, że fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej jest naliczany właśnie od metrażu, co sprawia, że właściciel ponosi koszt proporcjonalny do wielkości swojego lokalu. Wynika to z ustawy o własności lokali, która mówi, że wydatki i ciężary przypadają w stosunku do posiadanych udziałów w nieruchomości. Nieruchomości na sprzedaż w Częstochowie można znaleźć pod linkiem https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/czestochowa/
Fundusz remontowy jest zależny od uchwały podjętej przez wspólnotę mieszkaniową. Ma to zarówno zalety, jak i wady. Ustawa nie wprost zalicza fundusz do kosztów ponoszonych przez zarząd, a te są już dość dokładnie sprecyzowane. Z racji swojego charakteru powinien być on jednak traktowany nieco inaczej, co czasem może być przyczyną zaognienia konfliktów sąsiedzkich.
Opracowanie GetHome.pl
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski