UM Częstochowa: WSPARCIE OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY. WAŻNE KONTAKTY.

3 min czytania

Kwarantanna, zakażenia COVID-19, izolacja społeczna, a także związane z trwającą epidemią pogorszenie warunków ekonomicznych spowodowały, że wiele osób jest w większym stopniu narażonych na sytuacje przemocowe. Dlatego przypominamy, gdzie mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy mogą uzyskać pomoc.

Wsparciem osób, których dotyczy problem przemocy zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Uwaga! Sekcja Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą MOPS zmieniła siedzibę. Teraz znajduje się w budynku przy ul. Mikołaja Kopernika 4 (wcześniej przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2).

W tym samym miejscu siedzibę ma także Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie miasta Częstochowy.

Nowa lokalizacja pozwala na łatwiejszy dostęp wszystkim osobom potrzebującym wsparcia. Bezpośrednie wejście do budynku i jego rozkład daje większe możliwości osobistego kontaktu ze specjalistami pracującymi z osobami doświadczającymi przemocy, przy jednoczesnym zachowaniu reżimu sanitarnego.

Specjaliści podkreślają, że izolacja może być mechanizmem przemocy i narzędziem sprawowania kontroli. Wymuszona przez pandemię konieczność ciągłego przebywania z członkiem rodziny stosującym przemoc może pogarszać sytuację osób doświadczających przemocy. Ograniczone kontakty społeczne mogą w nich pogłębiać osamotnienie i poczucie braku możliwości przeciwdziałania trudnej sytuacji.

Dlatego ważne, by ponownie przypomnieć: jeśli doświadczasz przemocy lub byłeś jej świadkiem nie czekaj, działaj. Na terenie Częstochowy funkcjonuje wiele instytucji oferujących pomoc osobom doświadczającym przemocy.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie

Sekcja Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą

ul. Mikołaja Kopernika 4

tel. 34 311 70 52, 34 311 70 53

Zakres wsparcia to m.in. :

  • konsultacje dla osób doświadczających przemocy, stosujących przemoc w rodzinie oraz będących świadkami przemocy w rodzinie;
  • realizacja procedury Niebieskie Karty” , która obejmuje czynności podejmowane i realizowane przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie. Wszelkie działania podejmowane w ramach procedury Niebieskiej Karty mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim członkom rodziny dotkniętej przemocą;
  • terapia krótkoterminowa skoncentrowana na rozwiązaniach z osobami doświadczającymi przemocy w rodzinie oraz z osobami stosującymi przemoc w rodzinie.

Pomoc psychologiczna i pomoc prawna

Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej

tel. 34 366 31 21 (telefon czynny całodobowo)

Ośrodek Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi

ul. gen. Władysława Sikorskiego 78

Częstochowskie Stowarzyszenie ETOH Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Pomoc interwencyjna

Pierwszy kontakt: Policja tel. 997, 112

Gdy dochodzi do przemocy, przebywasz z osobą agresywną, interwencyjnie potrzebujesz pomocy w miejscu zamieszkania, możesz skontaktować się z Komisariatem Policji w swojej dzielnicy:

  • Komisariat I Policji ul. Ks. Jerzego Popiełuszki, tel. 478 581 151
  • Komisariat II Policji ul. Bór 14, tel. 478 581 211
  • Komisariat III Policji ul. Kiedrzyńska 98 tel. 478 581 511
  • Komisariat IV Policji ul. Mikołaja Kopernika 38, tel. 478 581 711
  • Komisariat V Policji ul. Bronisława Czecha 15, tel. 478 580 500
  • Komisariat VI Policji ul. Majora Waleriana Łukasińskiego 26, tel. 478 581 611

W przypadku obrażeń ciała skontaktuj się ze służbami medycznymi:

  • pogotowie ratunkowe tel. 999; 112
  • lekarz rodzinny w Twojej przychodni
  • izba przyjęć w szpitalu

Wsparcie przez telefon

O problemie możesz również porozmawiać zachowując anonimowość pod numerami:

  • Niebieska Linia 22 668 70 00
  • Częstochowski Telefon Zaufania 34 366 49 88; 192-88

Jeżeli jesteś osobą niepełnoletnią , problem przemocy dotyczy Ciebie lub Twoich rówieśników, możesz zadzwonić pod jeden z numerów:

  • bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
  • pomoc Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
  • Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Częstochowie 34 365 30 44

Z wykorzystaniem informacji MOPS

Urząd Miasta Częstochowy, czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=15377

Autor: krystian