Najprościej mówiąc rekuperacja jest systemem służącym do wymieniania zużytego i brudnego powietrza w Twoim domu na czyste oraz świeże. Dodatkowo odzyskuje ona część zgromadzonego już ciepła.

 Czym jest rekuperacja i jak ona działa

W jaki sposób działa rekuperacja?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczne z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu wytwarzanym przez kominy. Takie rozwiązanie ma wiele wady, ponieważ przyczynia się do wychładzania domu i brak usuwania wilgoci z pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna jednak opiera się na ruchy powietrza wytwarzanym przez maszynę, czyli urządzeniem zwanym rekuperatorem. Możliwe jest w takim przypadku kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń. Możliwe jest także odzyskiwanie ciepła z nagrzanego, ale brudnego powietrza.

Wiele osób zastanawia się na jakiej zasadzie działa rekuperacja. Postaramy się więc jak najprościej wyjaśnić jej metodę wymieniania powietrza. W domu instaluje się rekuperator, który stanowi centralę z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Wyciąga on powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień jest powietrzem zimnym i czystym, zaciąganym z zewnątrz budynku. Drugi strumień jest natomiast powietrzem ciepły, ale wilgotnym i zużytym, wyciąganym z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty. Są to okrągłe kratki na suficie oraz ścianach. Strumienie te spotykają się ze sobą w rekuperatorze, jednak nie mieszają się ze sobą. Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia tam swoje ciepło. Natomiast zimne powietrze przyjmuje je z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o zróżnicowanej średnicy. Dzięki temu powietrze jest rozprowadzane po całym domu.

Metoda ta pozwala na ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu. Dodatkowo oczyszcza je z zanieczyszczeń oraz alergenów. Jest to znaczna przewaga nad zwykłym otwieraniem okien. Filtry rekuperacji przepuszczają do Twojego domu tylko czyste powietrze.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie https://geobud.pl/rekuperacja.html.

Kiedy zdecydować się na to rozwiązanie?

Na rekuperację warto się zdecydować już podczas budowania swojego domu. Możliwe jest również zainstalowanie tej techniki w wybudowanym już domu. Wiązać się to będzie jednak z wyższymi kosztami oraz niedogodnościami, które wynikać będą z dodatkowych prac. Jeśli zdecydujemy się na rekuperację o wiele wcześniej będzie to dla nas czysta oszczędność. Dzięki niej możesz zrezygnować chociażby z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej. Podczas budowy domu nie musisz decydować się od razu na zakup rekuperatora. Wystarczy projekt, dzięki czemu firma poprowadzi odpowiednie kanały i zabezpieczy miejsce, gdzie w przyszłości będzie stać urządzenie.

A co w przypadku kosztów związanych z rekuperacją? Przede wszystkim trzeba od siebie oddzielić koszt zakupu urządzenia, montaż rekuperacji oraz koszty eksploatacji. Oczywiście cena za rekuperator oraz jego montaż będzie zależny od wielu czynników. Koszt więc będzie ustalany indywidualnie. Jeśli chodzi o eksploatację, to urządzenie może zużywać rocznie nawet 120 zł! Trzeba jednak pamiętać o tym, że filtry wymieniamy co kwartał. Kosztują one około 50 zł. Najlepiej stosować rozwiązanie rekuperacji połączonej z pompą ciepła i fotowoltaiką.