Szczepionka przeciwko COVID-19 ma być jednym z kluczowych elementów powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Opracowany Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski.
W poniedziałek, 21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi, opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Kilka godzin wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków.
Oznacza to, że szczepienia w Unii Europejskiej rozpoczną się 27 grudnia.
Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
Szczepionka jest dobrowolna, darmowa i bezpieczna.
Szczegółowe informacje mają być przekazywane poprzez strony: gov.pl/szczepimysie i gov.pl/koronawirus
Narodowy Program Szczepień składa się z 9 rozdziałów, w których jest mowa m.in. o organizacji punktów szczepień i kolejności szczepień można znaleźć tutaj
Z wykorzystaniem informacji z rządowego serwisu