Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

 Jak panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni

Z roku na rok powstaje coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Osoby, które decydują się na zakup paneli fotowoltaicznych zastanawiają się często, czy działają one w pochmurne dni. Pomimo tego, że wakacje są w dzisiejszych czasach coraz cieplejsze, to jednak przez sporą część roku niebo jest zachmurzone.

Powstaje jednak pytanie, ile kWh powinien wyprodukować panel fotowoltaiczny w ciągu roku, aby inwestycja faktycznie była opłacalna. Można wykonać prosty rachunek, który przybliży nam zysk z paneli PV. Aktualnie 1 kWh jest warty 55 groszy. Mówi się również o tym, że w ciągu kolejnych 25 lat podwyżki cen energii elektrycznej będą wynosić nawet 40%!

1 Wp mocy instalacji PV w naszych warunkach klimatycznych wyprodukuje 1 kWh. Jeżeli posiadamy więc panel PV o mocy 300 Wp i gwarancję liniową 80% po 25 latach, bez podwyżki cen prądy, wykonujemy następujące obliczenia: 300*25=7500 kWh; 7500*90%=6750 kWh; 6750*55 gr=3712,5 PLN.

Powinniśmy też wspomnieć o tym, jak ważna jest moc promieniowania słonecznego w Polsce. Wiele osób obawia się, że w rodzimych warunkach klimatycznych, niska moc promieniowania słonecznego może skutkować obniżoną moc paneli PV, przez co niekorzystnie będzie ona wpływać na ich działanie. Nasłonecznienie jest inaczej nazywane insolacją. Słowo to jednak nie jest synonimem usłonecznienia.

W Polsce moc promieniowania słonecznego poniżej normy występuje tylko na odcinku od Szczecina po Gdynię. Takie zjawisko występuje również na terenie Olsztyna i na granicy z Rosją. Natomiast do najbardziej nasłonecznionych miejsc zaliczamy Kraków, Lublin, Tarnów, Rzeszów oraz inne małe miejscowości na zachodzie Polski. Jeżeli chodzi o pozostałą część Polski, moc promieniowania słonecznego jest na stałym poziomie pomiędzy 1000-1160 kWh/m2.

Powłoka antyrefleksyjna w panelach fotowoltaicznych

Wiele osób decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych z powłoką antyrefleksyjną ARC glass. Taka powłoka pozwala na zapewnienie zwiększenia wydajności modułu od 3,5% do 5%. Trzeba wspomnieć o tym, że chmury nie powodują zatrzymania pracy ogniw fotowoltaicznych. Częściowe zachmurzenie może zmniejszyć efektywność modułów w zakresie od 60-80% pierwotnej mocy. Zachmurzenie całkowite natomiast warunkuje efektywność paneli PV w granicach 10-20%. Fotowoltaiczna instalacja zaprzestaje swojej pracy tylko i wyłącznie po zmroku.

Magazynowanie energii podczas zachmurzenia

Jak już wyżej wspominaliśmy, bardzo dużo osób boi się, że dni pochmurne mogą drastyczne wpłynąć na zmniejszenie osiągów z instalacji. Jednak w dni ze złą pogodą nie musimy płacić za nasz prąd. Musimy pamiętać o tym, że w normalne, słoneczne dni, fotowoltaika Szczecin generuje spore nadwyżki, które trafiają do ogólnej sieci elektrycznej. Prosumenci mogą odebrać nawet do 80% oddanej energii elektrycznej w ciągu roku rozliczeniowego.

Statystycznie w ciągu roku nasłonecznienie umożliwia wyprodukowanie 1000 kWh z każdego 1 kWp instalacji. Takie wyliczenia uwzględniają oczywiście pochmurne dni. Panele PV oczywiście produkują znacznie więcej energii w pewnych okresach, jednak wszystkie nadwyżki możemy wykorzystać wieczorami i zimą, aby ogrzać pomieszczenia.