Co łączy z Częstochową pioniera polskiej fantastyki Krzysztofa Borunia? Jak to się stało, że Maksymilian Mucha ,,przesiadł się” ze skrzypiec na kontrabas i dziś jest wziętym instrumentalistą? A jak Zofia Wróbel trafiła do światowego modelingu? I jakie wystawy zobaczymy już na dniach w OPK ,,Gaude Mater” i Muzeum Częstochowskim? O tym przeczytamy w najnowszym numerze ,,CGK”. I to nie wszystko.
Oprócz porcji samorządowych spraw – na przykład fotoprzeglądu większych, trwających inwestycji – w czerwcowym wydaniu częstochowskiego miejskiego miesięcznika znajdziemy jak zawsze bardzo dużo treści kulturalnych. I tak ,,CGK” zaprasza na wystawę opartą o cykl obrazów Magdaleny Barczyk-Kurus ,,Lekcja anatomii”. Będzie ją można oglądać w OPK „Gaude Mater” już od 2 czerwca, a jej leitmotivem jest architektura militarna – przede wszystkim schrony z okresu II wojny światowej – których nieoczywistej strukturze przygląda się artystka.
Przeczytamy też o jednym z pionierów polskiej fantastyki naukowej – Krzysztofie Boruniu. Choć dziś jego książki okrył już nieco kurz czasu, to nadal należą do niekwestionowanego kanonu polskiej literatury tego rodzaju. Boruń urodził się w Częstochowie, w niej spędził część dzieciństwa, z nią łączyły go relacje rodzinne. W tym roku przypada 20. rocznica jego śmierci, a to dla ,,CGK” okazja, aby przypomnieć jego postać.
Kolejną postacią, której przygląda się bliżej najnowszy numer ,,CGK” jest zmarła w kwietniu tego roku Barbara Rosiek. Jako autorka i jako człowiek poświęciła się ona pisaniu i mówieniu o nałogach, słabościach oraz wskazywaniu dróg wyjścia z nich, a jej debiut książkowy należy do najchętniej wznawianych polskich tytułów.
Na stronach ,,CGK” znajdziemy też rozmowę o tzw. fotografii ulicznej z jurorem tegorocznej edycji Fujifilm Moment Street Photo Awards 2020, nagradzanym fotoreporterem i autorem projektu Street Photo Poland – Tymonem Markowskim.
Od 19 czerwca Muzeum Częstochowskie zaprosi do Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica na wystawę wybitnego rzeźbiarza Jerzego Kędziory. Będzie to okazja, by przyjrzeć się warsztatowi artysty, znanemu na całym świecie ze swoich balansujących rzeźb. W numerze jeszcze jeden akcent związany z Muzeum Częstochowskim i jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych obiektów – Rezerwatem Archeologicznym na Rakowie, wzniesionym w miejscu odkrycia cmentarzyska kultury łużyckiej. Jest mocny powód, aby pisać o tym miejscu – w tym roku Rezerwat obchodzi 55-lecie istnienia.
Trwa jubileuszowy, miejski projekt ,,Twarze przyszłości”, więc w magazynie nie mogło zabraknąć rozmów z jego uczestniczkami i uczestnikami. Jest więc zasiadający w kapitule projektu Bartosz Frączek oraz kolejne dwie z ,,Twarzy Przyszłości” – modelka Zofia Wróbel oraz kontrabasista Maksymilian Mucha.
Choć obostrzenia w związku z pandemią ostatnio złagodzono i wszyscy możemy sobie pozwolić na nieco więcej aktywności na zewnątrz, to jednak dla tych, którzy na razie bardzo ostrożnie ją sobie dawkują ,,CGK” ma kolejne pomysły na czas spędzany w domu… A można go wypełniać choćby grami fabularnymi. W cyklu ,,Z innej półki” – zamiast jak zazwyczaj o książkach, płytach i filmach – też przeczytamy tym razem o grach ,,bez prądu”. Swoje typy polecają m.in. częstochowscy organizatorzy imprez, podczas których spotykają się miłośnicy tego rodzaju rozrywki.
Najnowsze wydanie miejskiego miesięcznika można sobie poczytać na stronie http://cgk.czestochowa.pl/miesiecznik
Marcin Breczko