Podstawowe zasady, które rządzą kuchnią japońską

Dla wielu osób pierwsze skojarzenie z kuchnią japońską to przede wszystkim sushi. Jednak ta kuchnia to wiele, wiele więcej niż możemy przypuszczać. Japońska sztuka kulinarna to niekwestionowana fuzja smaków, która zachwyca na każdym kroku. Bogaty wybór składników, kolorów, przypraw i sposobów przyrządzania sprawia, że jest to jedna z bardziej zróżnicowanych, zaskakujących i smacznych kuchni na świecie. Przyjrzymy się zatem jej bliżej.

Podstawowe zasady, które rządzą kuchnią japońską

Podstawowym składnikiem kuchni japońskiej od zawsze były ryby i owoce morza. Wszystko to spożywane było na surowo. Obecnie kuchnia japońska tak samo jak w każdym innym kraju ewoluuje i zmienia się, dlatego można zauważyć zwiększoną ilość mięsa. Do sztandarowych składników w kuchni japońskiej można zaliczyć oczywiście soję pod różnymi postaciami, wodorosty, ryż oraz ogromną ilość warzyw.

Ścisłe zasady kuchni japońskiej

W japońskiej kuchni prawie jak w żadnej innej na świecie bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie zasad regulujących sposób przygotowywania posiłków. Potrawy muszą zawierać określone składniki, być smaczne oraz cieszyć oko. Aspekt wizualny ma tutaj bardzo duże znaczenie. Warto zaznaczyć, że sam sposób przygotowywania danej potrawy jest kluczowy i "grupy dań" przygotowywane w ten sam sposób posiadają jedną nazwę - jako przykład może posłużyć określenie "nimono", które określa wszystkie dania gotowane lub "teppanyaki" oznaczające dania przygotowywane na grillu.

Główny podział potraw w kuchni japońskiej

Japończycy w swojej kuchni wyróżniają również dwa główne podziały potraw. Pierwszy z nich to dania, które oryginalnie "narodziły" się w kuchni japońskiej. Drugą grupę stanowią dania, które zostały "przejęte" przez Japończyków i wrosły w ich tradycję kulinarną. Wśród największych wpływów innych kuchni możemy wskazać zasady, które w XVI wieku do Japonii "sprowadzili" misjonarze jezuiccy. Niekwestionowany jest oczywiście wpływ kuchni japońskiej. Ale o tym niżej.

Podobieństwo kuchni japońskiej do innych kuchni

Kuchnia japońska w wielu aspektach przypomina kuchnię chińską. Z pewnością nikogo to nie dziwi - bliskość geograficzna wymusza niejako stosowanie podobnych produktów, więc końcowy efekt w postaci gotowych potraw również często jest bardzo podobny. Obie kuchnie wykorzystują ryż, tofu, soję, grzyby shiitake.

Najpopularniejsze dania, które znajdziemy w kuchni japońskiej

Oczywiście w Europie najbardziej znaną potrawą kuchni japońskiej będzie sushi. Tego dania nie trzeba nikomu przedstawiać. Dlatego skupmy się na innych elementach tej kuchni, dzięki którym lepiej poznamy japońską sztukę kulinarną:

Moschi to kluski, które wykonuje się z mąki ryżowej i klejącego ryżu. Są nadziewane pastą zrobioną z truskawek lub czarnej fasoli, a następnie obtaczane w ziarnach czarnego sezamu. Tradycyjnie jest to potrawa noworoczna, jednak spożywa się ją także w dni powszednie.

Sashimi to nic innego jak ściśle określona sztuka mówiąca o tym, jak serwować owoce morza, ryby czy mięso. Podstawową jest to, że wszystkie składniki są surowe. Należy je odpowiednio pokroić, doprawić i ułożyć na talerzu. Najczęściej jako dodatek podaje się oczywiście sos sojowy, rzodkiew daikon oraz wasabi.

Pasta miso jest przygotowana ze sfermentowanej soi i to jeden z podstawowych składników wielu dań kuchni japońskiej. Ma bardzo dużą ilość składników odżywczych oraz białka.

O kuchni japońskiej można napisać wiele. Jednak jedno jest pewne - żadne, nawet najbardziej barwne opisy nie oddadzą tego, co można poczuć próbując chociaż kilku podstawowych dań kuchni japońskiej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę restauracji Gold Sushi i poznaj menu.