Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Oświetlenie zarówno mieszkania, jak i miejsca pracy, to jedna z najważniejszych kwestii, na jakie zwracamy uwagę podczas aranżacji wnętrz. To właśnie od tego aspektu zależy nie tylko końcowy efekt wizualny, ale również komfort użytkowania konkretnych pomieszczeń. Nic więc dziwnego, że coraz więcej czasu poświęcamy na dobór odpowiednich żarówek, lamp czy żyrandoli. Istnieją jednak niezawodne rozwiązania, które z biegiem czasu nabierają bardziej nowoczesnego charakteru, a jednocześnie pozostają praktyczne i atrakcyjne pod względem ceny. 

Tradycyjne świetlówki - powiew świeżości czy przeżytek?

Wspomniane świetlówki w ostatnim czasie powracają do łask i są coraz chętniej wybierane jako element oświetleniowy nowoczesnych wnętrz. Mianem tym popularnie określa się lampy emitujące światło poprzez związek chemiczny nazywany luminoforem. Związek ten jest uwalniany w specjalnej rurze wypełnionej gazem dzięki promieniowaniu UV. To z kolei powstaje na skutek wyładowania jarzeniowego. Światło powstające w ten sposób jest mocne i jasne, dzięki czemu dobrze naświetla nawet duże przestrzenie. Niepowtarzalnego charakteru oraz nowoczesnego wyglądu może nadać takiemu oświetleniu odpowiednio dobrana oprawa świetlówkowa. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dzięki czemu każdy może dopasować je optymalnie do swoich potrzeb. To właśnie te cechy sprawiają, że coraz częściej sięgamy po tradycyjne świetlówki. Jakie jeszcze zalety ma tego rodzaju oświetlenie?

Najważniejsze zalety świetlówek

Jedną z najważniejszych zalet jest niewątpliwie fakt, iż zużywają one znacznie mniej energii niż zwykłe żarówki. Kupiona przez nas lampa oraz oprawa świetlówkowa, szybko się zwrócą, zwłaszcza jeśli zamontujemy je w pomieszczeniu, gdzie światło potrzebne jest przez długi czas a samej lampy nie gasimy zbyt często. Ponadto, popularne jarzeniówki świecą znacznie dłużej niż tradycyjne żarówki. Niektórzy są zdania, że czas działania jest w tym przypadku nawet 10 razy dłuższy! Wszystko jednak zależy od stopnia eksploatacji.

Świetlówki wytwarzają również mniej ciepła niż żarówki montowane w zwykłych lampach, co pozytywnie wpływa na ich ekologiczność. Dzięki prawie pięciokrotnie mniejszej produkcji ciepła, śmiało możemy zdecydować się na jarzeniówki o wysokiej mocy, nie obawiając się, że pod ich wpływem zostanie uszkodzona oprawa świetlówkowa. Dodatkowo, mniej wytwarzanego ciepła oznacza mniej pobierania energii, dzięki czemu możemy sporo zaoszczędzić. 

Kolejną zaletą świetlówek jest ich dostępność. Znajdziemy je praktycznie w każdym sklepie z oświetleniem, dzięki czemu nie musimy rezerwować dodatkowego czasu na ich poszukiwanie. Ponadto, w dobie Internetu i zakupów z poziomu fotela, również jarzeniówki można nabyć w sklepach internetowych.

Czy świetlówki mają jakieś wady?

Niektórzy uważają, że największą wadą tego rodzaju oświetlenia jest jego cena. Zakup samej lampy oraz dobrana do niej oprawa świetlówkowa mogą faktycznie sporo kosztować. Warto jednak ten zakup potraktować jako inwestycję. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na długość ich działania oraz energooszczędność. W przypadku tradycyjnych żarówek, koszty te mogą okazać się znacznie wyższe, a w dodatku powstaje konieczność częstego ich wymieniania. 

Za wadę przez część użytkowników jest również uważany rodzaj światła emitowany przez jarzeniówki. Zarzuca się mu przede wszystkim, że jest mniej naturalne niż to pochodzące z tradycyjnych żarówek oraz nieco bardziej męczy oczy. W tym przypadku warto jednak pamiętać, że zależy to w głównej mierze od rodzaju lampy oraz jej mocy. Jeśli odpowiednio dobierzemy te parametry, możemy być pewni, że światło nie będzie dla nas zbyt możne i przytłaczające. 

Do niedawna świetlówki kojarzyły się przede wszystkim z garażami, piwnicami oraz ewentualnie sklepami. Obecnie jednak coraz częściej pojawiają się w domach i mieszkaniach, stanowiąc niejednokrotnie niebanalny element dekoracyjny. Ich wysoki poziom dostępności oraz energooszczędność sprawiają, że grono ich zwolenników z dnia na dzień rośnie. Taki rozwój sytuacji jest bardzo korzystny przede wszystkim dla naszego środowiska, które niewątpliwie potrzebuje naszej pomocy. Oszczędzając energię oszczędzamy również pieniądze, co oznacza, że takie rozwiązanie przynosi znacznie więcej korzyści niż mogłoby się wydawać.

Świetlówki - dlaczego warto ich używać?