Partnerzy z Pforzheim, Vincenzy i Osjeku przyjechali do Częstochowy na warsztaty w ramach projektu projekt „Engagiert für Europa”. Dziś spotkali się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem.

Projekt w ramach programu Erasmus+,  na bazie partnerstwa miast Częstochowa-Pforzheim realizuje Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Częstochowie. Jego koordynatorem jest Dział Współpracy Zagranicznej miasta Pforzheim w Niemczech.

W projekcie "Engagiert für Europa” (zaangażowani dla Europy), który rozpoczął się w listopadzie 2018 roku uczestniczą także dwie inne instytucje pozarządowe z miast bliźniaczych Pforzheim: Deutsche Gemeinschaft z chorwackiego Osijeku i Euroculutra International z włoskiej Vincenzy. Celem współpracy jest wypracowanie realnych form aktywności obywatelskiej w zakresie lepszego wzajemnego poznania miast - uczestników projektu - i promocji idei współpracy międzynarodowej w Europie oraz przygotowanie merytoryczne i praktyczne przyszłych liderów takich działań.

Ważnym tematem działań projektowych jest życie i przyszłość młodych ludzi w Unii Europejskiej, stąd informacje o życiu zawodowym, możliwościach edukacji i wymiany. Nie mniejszą uwagę poświęcono zaktywizowaniu seniorów i promocji partnerstwa miast w mediach społecznościowych (#engagiertfuereuropa). W ramach zaplanowanych na dwa lata działań przewidziane są liczne warsztatowe spotkania partnerów.

Głównym tematem warsztatów w Częstochowie, które rozpoczęły się 20 listopada (potrwają do niedzieli) są formy upubliczniania działalności organizacji pozarządowych z wykorzystaniem nowoczesnych mediów, czyli szeroko rozumiana problematyka Public Relations w pracy NGOs. Spotkanie jest też okazją do przedstawienia się i pokazania gościom miasta i najbliższej okolicy.

Dziś, 21 listopada , uczestnicy projektu, wraz z jego koordynatorką, Susanne Schreck z Urzędu Miasta Pforzheim spotkali się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem.

- Cieszę się, że Pforzheim, Vincenza, Osijek i Częstochowa realizują kolejny wspólny projekt – powiedział. - Przez kilka lat była to bardzo owocna współpraca miejskich przedszkoli z naszych miast.

- Celem tego projektu jest wzmocnienie współpracy z partnerami przy wykorzystaniu środków, jakie przeznacza Unia Europejska właśnie  na takie zadania – powiedziała Susanne Schreck. – To już nasze trzecie spotkanie warsztatowe w ramach tego projektu, po Vincenzy, Osijeku i Dreźnie jesteśmy w Częstochowie i bardzo nam się tutaj podoba.

O znaczeniu projektu mówiła też prof. Joanna Ławnikowska-Koper, przewodnicząca Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Częstochowie, które jest gospodarzem spotkania warsztatowego.