Miasto idealne skupia całą społeczność, nikogo nie wyklucza. Ludzie mogą wzajemnie sobie ufać, są tolerancyjni i empatyczni. Akceptują wielość poglądów i życiowych postaw odnosząc się do siebie z szacunkiem. Każdy ma szanse by się rozwijać i realizować swoje pasje - taką wizję miasta idealnego wykreowali podczas warsztatów wspólnotowych uczniowie i uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego.

Pierwsze, pilotażowe warsztaty odbyły się 20 listopada, w 30. rocznicę uchwalenia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska, która przedłożyła jej pierwszy projekt. Warsztaty zorganizowano w ramach realizowanego w Częstochowie projektu „Strefa empatii.”

Warsztaty były prowadzone metodą Points of You – the coaching game, która pozwala precyzować cele, diagnozować zasoby i ograniczenia. Budując metafory oparte na obrazach można dostrzec potencjał tkwiący w każdej sytuacji i kreować nowe rozwiązania - bo zmiana najczęściej zachodzi wtedy, kiedy potrafimy spojrzeć na to, co już znamy z zupełnie nowej perspektywy.

Zdaniem młodych ludzi dziś bardzo silnie odczuwamy wszelkie podziały, mamy dla siebie zbyt mało czasu, nie potrafimy budować satysfakcjonujących więzi z innymi ludźmi. Poruszając się utartymi koleinami przegapiamy możliwość zmiany.

Pomysłów dzięki którym można zmienić naszą rzeczywistość nie zabrakło. W tworzeniu miasta naszych marzeń pomóc nam mogą m.in.: kreatywność, odwaga, zaangażowanie i empatia.
Praca z obrazem i metaforą umożliwia integrację półkul mózgowych, otwarcie się na intuicję i emocje przy jednoczesnym korzystaniu z zasobów wynikających z umiejętności logicznego myślenia i analizy.
W warsztatach opracowanych w Referacie Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy mogą wziąć udział uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Czas zajęć: dwie jednostki lekcyjne (1,5h).

Szkoły, które są zainteresowane przeprowadzeniem warsztatów, proszone są o zgłoszenie pod numerem telefonu 34 3707 497 lub przesyłając zgłoszenie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

jg