Gra „Na tropie uprzedzeń” znalazła się w finale konkursu The Innovation in Politics Institute w kategorii „prawa człowieka” i ma nominację do nagrody. Gra została stworzona przez zespół skupiony wokół pełnomocniczki prezydenta Częstochowy ds. równych szans.    

The Innovation in Politics Institute to bezstronna organizacja mającą swoje lokalne biura w dwunastu krajach europejskich, także w Polsce. Jej misją jest promowanie i wspieranie europejskich polityczek i polityków cechujących się kreatywnością i odwagą w działaniu, niezależnie od ich afiliacji politycznej.
 
Projekty w konkursie The Innovation in Politics Institute nagradzane są w ośmiu kategoriach (cywilizacja, demokracja, prawa człowieka, społeczność, ekologia, dobrobyt, praca i jakość życia), muszą spełniać wymóg innowacyjności i co najmniej jedno dodatkowe kryterium. Te kryteria to ,,uczestnictwo”, ,,budowanie zaufania” i ,,zrównoważony rozwój”. Konkurs ma na celu wyróżnienie tych, którzy mają odwagę wkraczać na nowy grunt, są kreatywni i osiągają realne wyniki w oparciu o europejskie wartości –  równowagę społeczną, demokrację i prawa człowieka – a ich pomysły mogą inspirować innych.
 
Jury składa się z 1067 osób z całej Europy. Chęć udziału w ocenianiu nadsyłanych projektów może zgłosić każdy. Na obecnym etapie konkursu wyróżniono 80 finalistów (po 10 w każdej kategorii). W kategorii "prawa człowieka" do finalu weszły trzy projekty z Irlandii, dwa z Polski (Częstochowa i Gdańsk), po jednym z Włoch, Szwecji, Niemiec, Belgii i Bułgarii. Ogłoszenie zwycięskich projektów odbędzie się 4 grudnia podczas gali w Berlinie.
 
O opracowanej w Referacie Dialogu i Praw Człowieka UM Częstochowy grze pisaliśmy szerzej TUTAJ. Lista wszystkich wyróżnionych w konkursie projektów dostępna jest na stronie https://innovationinpolitics.eu/en/blog-post/37


Marcin Breczko