UM Częstochowa: CZĘSTOCHOWA ATRAKCYJNA DLA NOWYCH INWESTYCJI Z POŻYTKIEM DLA CAŁEGO SUBREGIONU
Miasto zajęło 6. lokatę w zestawieniu 10 najkorzystniejszych nowych lokalizacji magazynowo-przemysłowych. Dobre oceny potwierdzają skuteczność starań samorządu na rzecz zwiększania atrakcyjności terenów inwestycyjnych w mieście. Mocna pozycja Częstochowy sprzyja też konkurencyjności sąsiednich gmin.
Analiza o nazwie Small town, big deal. Badanie potencjału nowych lokalizacji magazynowo-przemysłowych w Polsce” została opracowana przez firmę JLL we współpracy z firmami ,,Hillwood” oraz ,,Manpower”. Objęła 34 ośrodki z ponad 100-tysięcznymi miastami i otaczającymi je powiatami. Częstochowa uzyskała wysokie oceny atrakcyjności i zajęła 6. lokatę na liście Top 10 nowych lokalizacji.
Na wysoką ocenę złożyła się m.in. dobra sieć istniejących i planowanych dróg ekspresowych w promieniu 50 km od miasta, a także stosunkowo rozległy obszar wyznaczany przez trasy, którymi można wyjechać z miasta. W ciągu dwóch godzin jazdy dostępny jest z Częstochowy obszar zamieszkany przez niemal 8,8 mln osób, a w ciągu 8 godzin przez ok. 60 mln osób. (Dla porównania, magazyn centralny pod Warszawą jest w stanie obsłużyć w czasie 8 godzin obszar z ok. 47 mln osób.) Na najbliższe lotnisko z Częstochowy można już obecnie dotrzeć w czasie znacznie krótszym niż godzina.
Atutem Częstochowy jest również dostępność pracowników. Według danych ,,Manpower”, rekrutacja stuosobowej załogi dla zakładu produkcyjnego zajmie tu 50 dni. Nasze miasto wyróżnia też przekraczający 70% udział terenów potencjalnie inwestycyjnych objętych miejscowym planem zagospodarowania oraz wysoki współczynnik firm produkcyjnych. Świadczy to o dobrych warunkach do rozwoju biznesu oraz większych niż gdzie indziej możliwościach znalezienia poddostawców lub kooperantów.
Co interesujące element, za który miastu przypadła nieco niższa ocena, czyli dojrzałość rynku magazynowo-produkcyjnego może stanowić jego przewagę, szczególnie ze względu na dostępność pracowników. Oferowana w Częstochowie powierzchnia magazynowa obecnie nie przekracza jeszcze 50 tys. m kw.
Wysoka pozycja w zestawieniu pokazuje, że Częstochowa umiejętnie wykorzystuje szanse, jakie pojawiły się w związku z nowym trendem wśród inwestorów. W związku z trudnościami z rekrutacją kadr w największych aglomeracjach oraz rozwojem infrastruktury drogowej rozbudowywanej, jak ma to miejsce w Częstochowie, także przez samorządy inwestorzy poszukujący lokalizacji magazynowych zwracają się w stronę innych dużych lub średnich miast. Zawdzięczają one swoją konkurencyjność m.in. rozbudowie sieci dróg i autostrad, niższym kosztom zakupu gruntów oraz sprzyjającemu rynkowi pracy dostępności kadr i krótszemu procesowi rekrutacji. Na tej tendencji zyskuje Częstochowa ze swoim przyjaznym biznesowi klimatem, systemem ulg dla inwestorów, przygotowaniem terenów inwestycyjnych czy wspieranym przez samorząd modelem kształcenia kadr dla przedsiębiorstw.
Umacniający się status Częstochowy jako ciągle względnie nowego ośrodka inwestycji z dwoma strefami ekonomicznymi służy rozwojowi gospodarczemu całego subregionu północnego województwa śląskiego. Działająca w branży nieruchomości komercyjnych firma ,,Hillwood” zakończyła niedawno w Kłobucku budowę hali centrum logistycznego Częstochowa-Zachód, która złoży się na nowy park magazynowy. To jedna z największych w województwie inwestycji tej firmy, poszukującej nowych lokalizacji z potencjałem do obsługi najemców z branż logistycznej i przemysłowej.
_Marcin Breczko,
na podstawie informacji firmy Hillwood i portalu wnp.pl wykorzystujących dane z analizy
Badanie potencjału nowych lokalizacji magazynowo- przemysłowych w Polsce”
na zdjęciu: wnętrze hali wybudowanej przez Agencję Rozwoju Regionalnego na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Częstochowie
_
Urząd Miasta Częstochowy, czestochowa.pl/, czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=12960
Autor: krystian