Zakończyła się większość tegorocznych remontów w częstochowskich placówkach oświatowych. Ich koszt to prawie 14,2 mln zł.
Najwięcej pieniędzy przeznaczono na kompleksowe termomodernizacje Szkoły Podstawowej nr 1 (2,35 mln zł), Szkoły Podstawowej nr 41 (ponad 2 mln zł) i Szkoły Podstawowej nr 32 (prawie 1,8 mln zł). Te trzy inwestycje zakończą się w 2020 roku. W każdej z placówek m.in. docieplane są ściany i stropodachy; wymieniana stolarka okienna, instalacja c.o. oraz ciepłej i zimnej wody, a oświetlenia zmieniane na energooszczędne. To finał dużego projektu, dofinansowanego przez Unię Europejską, dzięki któremu w sumie 13 szkół i bursa miejska nie dość, że przeszły wizualną metamorfozę, to będą generowały znacznie mniejsze koszty utrzymania i są przyjaźniejsze dla środowiska.
Do 2020 roku trwać będzie także termomodernizacja Miejskiego Przedszkola przy ul. Przemysłowej.
Jedną z największych inwestycji, rozpoczętych w ubiegłym roku, a zakończonych w tym, był kolejny etap modernizacji pływalni przy Szkole Podstawowej nr 2 im. K. K. Baczyńskiego. Od kilku tygodni można już korzystać z nowo wyremontowanego zaplecza basenu, m.in. przebudowanych sanitariatów, szatni i pryszniców. Położono nowe wylewki, postawiono ściany działowe, osłony przeciwpożarowe i dźwigary dachowe. Ściany i sufity pomalowano, zamontowano instalację elektryczną i oświetlenie, całkiem nową instalację sanitarną i wodną oraz system wentylacji; ułożono płytki. Pływalnia ma teraz m.in. nowoczesny system prysznicowy i podest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Wyremontowano pomieszczenia biurowe, szatnie i pomieszczenia małej gastronomii. Ustawiono nowe szafki, zamontowano suszarki do włosów. Dodatkowo wyremontowano maszynownię, wymieniono pompę odpowiedzialną za obieg wody basenowej, zawory i część rur, zamontowano wentylator dachowy. Koszt to około 1,5 mln zł.
Podczas wakacji wybudowano dwa boiska – przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Łukasińskiego i przy V LO im. A. Mickiewicza. Wyremontowano sale gimnastyczne w Szkole Podstawowej nr 15 przy ul. Wirażowej, w SP nr 30 przy ul. Ludowej, w SP nr 42 przy ul. Armii Krajowej i w II LO im. R. Traugutta (w dwóch ostatnich szkołach prace jeszcze trwają). Przebudowano sanitariaty w Zespole Szkół im. Kochanowskiego przy ul. Warszawskiej i w Zespole Szkół im. B. Prusa przy ul Prusa (obie inwestycje będą zakończone w 2020 roku).
W ramach budżetu obywatelskiego powstaje boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią typu „Orlik” przy Szkole Podstawowej nr 54, przy ul. Kukuczki. Remontowane są tam też sanitariaty, szatnie, zaplecze sanitarne (1,2 mln zł). Obie inwestycje będą gotowe w najbliższych tygodniach.
W Szkole Podstawowej nr 34 przy ul. Dąbrowskiej, w Miejskim Przedszkolu nr 15 przy ul. Michałowskiego, w MP nr 17 przy ul. Koziej oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Augustyna wymieniono instalacje c.o.. Wyremontowano kanalizację deszczową i nawierzchnię przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego; stolarkę okienną w Szkole Podstawowej nr 29 przy ul. św. Rocha i w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 przy ul. Legionów; wyremontowano posadzki w Miejskim Przedszkolu nr 6 przy ul. Sosnowej.
Wyremontowano korytarz i wymieniono drzwi w salach V LO im. Mickiewicza, a także elewację w Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego. Ponadto m.in. wyremontowano sale zabaw dla dzieci w Miejskim Przedszkolu nr 1; parkiet i sanitariaty w sali zajęć w MP nr 18; sale zabaw w MP nr 21; sanitariaty dla dzieci w MP nr 42; podłogi na korytarzu w MP nr 9; wymieniono podłogę w sali zajęć dzieci oraz kocioł gazowy co i c.w.u. w MP nr 35; pomalowano 2 sale zajęć i pomieszczenia sanitarne w MP nr 23; wycyklinowano i pomalowano podłogi w 3 salach w MP nr 7 oraz w sali zabaw MP nr 11; wyremontowano korytarz i salę zajęć dla dzieci w MP nr 13, a także salę zajęć ruchowych i zajęć dzieci 5-6 letnich w MP nr 14; pomalowano klatkę schodową i odnowiono podłogi w 2 salach zabaw w MP nr 43; wycyklinowano parkiet, pomalowano salę zajęć dzieci i salę gimnastyczną w MP nr 31. Wyremontowano też dach w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2, salę lekcyjną w Szkole Podstawowej nr 54 oraz podłogi na korytarzu w SP nr 49 i w SP nr 50.
Drobniejsze prace remontowe przeprowadzono także w Miejskim Przedszkolu nr 16, MP nr 25, MP nr 32, Szkole Podstawowej nr 11, SP nr 25, SP nr 35, SP nr 36, SP nr 46, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 i Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.
Środki na tegoroczne inwestycje i remonty szkolne pochodzą w większości z budżetu Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta (zadania są zlecane przez wydział), Wydziału Edukacji (doraźne prace zlecane przez szkoły) oraz z puli środków wydzielonej na budżet obywatelski (zadania nadzorowane przez Wydział Inwestycji).
Na podstawie inf. z wydziałów Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta i Wydziału Edukacji, S. Bielecka