UM Częstochowa: NAGRODY MIASTA W DZIEDZINIE KULTURY 2019 ROZDANE

3 min czytania

Nagrodzeni zostali Elżbieta Wróbel, Teresa Dzielska, Dariusz Słota, Wojciech Turbiarz i Bogdan Knop. Z kolei spółka Press Glass odebrała tytuł ,,Mecenasa Kultury”.

Dni Częstochowy były jako co roku okazją do wyróżnienia osób, których działalność w istotny sposób wzbogaca kulturalny potencjał miasta, a także przyczynia się do kreowania jego pozytywnego wizerunku.

Tytułem ,,Mecenasa Kultury 2019” uhonorowano firmę Press Glass. Wyróżnienie przyznano spółce za duże zaangażowanie organizacyjne i finansowe, systematyczną współpracę z organizatorami wydarzeń kulturalnych w mieście oraz wysoką wartość artystyczną dotowanych projektów i wydarzeń, a także bezinteresowność i życzliwość.

Wyróżnieni odebrali nagrody z rąk prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka oraz przewodniczącego Rady Miasta Zdzisława Wolskiego.

A oto sylwetki laureatek i laureatów Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury w poszczególnych kategoriach:

Literatura i historia” Elżbieta Wróbel

Doktor nauk humanistycznych, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Od 2007 roku przewodnicząca częstochowskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Prowadzi spotkania autorskie, współpracując z częstochowskimi instytucjami kultury. Współpracowała z miesięcznikiem Śląsk”. Współredaktorka trzech tomów zbiorowych Czytanie Dwudziestolecia. Autorka książki Dwudziestolecie znane i nieznane. Szkice o prozie międzywojennej.

Teatr i film” Teresa Dzielska

Aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Z częstochowską sceną teatralną związana od 2002 roku. Zadebiutowała w Czarnej komedii” Petera Schaffera w reżyserii Marcina Sławińskiego. W jej dorobku znajdują się m.in. takie role jak Natasza z Trzech sióstr”, Magda z Pierwszego razu”, Siostra Radość z Nagle zeszłego lata” czy Lucy z Czyż nie dobija się koni”. Otrzymała dwie nominację do Złotej Maski za wybitne kreacje portretujące kobiety naszych czasów. Jest założycielką Teatru sPokoLeń.

Sztuki plastyczne” Dariusz Słota

Artysta malarz, rysownik absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracownik dydaktyczno-naukowy Instytutu Plastyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Brał udział w ponad 270 różnego typu wystawach i konkursach zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Grecji, Słowacji, Tajwanie, Szwecji, Włoszech. Jego prace były wielokrotnie nagradzane na prestiżowych konkursach krajowych i zagranicznych.

Muzyka i taniec” Wojciech Turbiarz

Muzyk, autor tekstów i kompozytor, producent muzyczny, DJ, promotor kultury, muzykoterapeuta. Lider zespołu Habakuk jednego z najważniejszych zespołów na polskiej scenie reggae, aktywnego od 1990 r. Wraz z zespołem zagrał ponad 1000 koncertów, w tym na największych europejskich festiwalach. Założyciel, wokalista i gitarzysta zespołu Makabunda, promującego muzykę i twórców okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jest inicjatorem Festiwalu Retro Częstochowa. Działalność zespołu została doceniona prestiżową nagrodą Złotego Liścia Retro.

Promocja i ochrona kultury” Bogdan Knop

Publicysta, pisarz, eseista i tłumacz, organizator i popularyzator życia literackiego Częstochowy. Jest twórcą i prezesem Towarzystwa Galeria Literacka. Redaktor naczelny magazynu ,,Galeria” prezentującego twórczość zarówno osób skupionych wokół Towarzystwa, jak i debiutantów. Organizator spotkań autorskich i warsztatów. Popularyzator literatury ukraińskiej, za co został uhonorowany Nagrodą Literacką i Artystyczną im. Pantelejmona Kulisza przyznawaną przez Międzynarodową Akademię Literacko-Artystyczną Ukrainy.

na podst. informacji z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy,
Marcin Breczko

zdjęcia: Marcin Szczygieł

Urząd Miasta Częstochowy, czestochowa.pl/, czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=12845

Autor: krystian