Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Często jesteśmy w sytuacji, gdy nie jesteśmy do końca pewni, czy powinniśmy na drugi dzień po całonocnej zabawie wsiadać za kółko. Zadajemy sobie pytanie, czy ilość alkoholu wypita podczas imprezy znacznie przekroczyła to, co zazwyczaj uznajemy za dawkę pozwalającą następnego dnia prowadzić samochód. Nie każdy jest w posiadaniu alkomatu, który miarodajnie określiłby czy stężenie alkoholu w naszej krwi spadło do poziomu zerowego. Media nieustannie nagłaśniają przypadki nietrzeźwych kierowców, lecz to nie powoduje zmniejszenia ich ilości. Kiedy już zdarzy nam się jazda pod wpływem adwokat i jego usługi mogą okazać się koniecznością.

Kiedy potrzebujemy adwokata?

Porady prawnej możemy potrzebować, gdy stężenie alkoholu we krwi znacznie przekracza dawkę dozwoloną w naszym kraju. Według obowiązującego prawa dopuszczalna dawka alkoholu jaką możemy posiadać we krwi w trakcie kontroli drogowej wynosi 0,2 promila. Natomiast kiedy przy badaniu alkomatem urządzenie wykaże poziom między 0,2 promila a 0,5 promila w wydychanym powietrzu, możemy się spodziewać, że nasza jazda pod wpływem będzie traktowana przez policję jako wykroczenie.

Co grozi za wykroczenie?

Karą za wykroczenie może być grzywna, której kwota ustalana jest przez dany sąd pod który podlegamy. Oprócz grzywny grozi nam również odebranie prawa jazdy na okres od 6 miesięcy nawet do 3 lat.

Kiedy popełniamy przestępstwo?

Według polskiego prawa przestępstwo popełniamy w momencie, gdy alkomat bądź też badanie krwi wykazuje, że stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila. Oprócz odebrania prawa prowadzenia pojazdów mechanicznych, grozi nam również kara pozbawienia wolności.

Możemy sobie zadać proste pytanie: czy warto ryzykować utratę prawa jazdy, a nawet wolności wykazując się tak ogromną nieodpowiedzialnością i bezmyślnością? Ze zjawiskiem jakim jest prowadzenie po alkoholu adwokat spotyka się znacznie częściej niż powinien. Wielokrotnie również zdarza się, że nietrzeźwi kierowcy tracą prawo jazdy nawet kilkukrotnie zanim zostanie im ono odebrane dożywotnio. Prawnik stara się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, lecz wraz z kolejnym przypadkiem odebrania prawa jazdy temu samemu kierowcy wszystkie poprzednie starania idą na marne.

Jazda na podwójnym gazie: czy warto ryzykować?

Czy jazda na podwójnym gazie powinna być absolutnie zabroniona?

W wielu krajach europejskich obowiązuje prawo, według którego osoba prowadząca pojazd mechaniczny nie może posiadać we krwi nawet najmniejszej ilości alkoholu. Przykładami takich krajów są chociażby nasi południowi sąsiedzi: Czechy czy Słowacja. Podobnie ma się sprawa za naszą wschodnią granicą (Ukraina, Litwa).

Pod tym względem na drugim biegunie znajdują się niektóre kraje Europy Zachodniej. W takich krajach jak Włochy, Niemcy czy Holandia kierowca w czasie kontroli może mieć nawet 0,5 promila alkoholu we krwi, co w naszym kraju oznacza prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości.

Tutaj pojawia się kolejne pytanie: czy człowiek wsiadając za kierownicę po spożyciu alkoholu, nawet tej najmniejszej ilości, jest w stanie zachować zdolność szybkiego reagowania w takim stopniu jak to ma miejsce w przypadku osoby całkowicie trzeźwej? Jak możemy zobaczyć na powyższych przykładach, każde państwo inaczej interpretuje i ustala dozwolone dawki alkoholu we krwi kierowcy.

Za każdym razem gdy chcemy prowadzić samochód pod wpływem alkoholu, zastanówmy się najpierw kilkukrotnie czy jest to tego warte i czy aż tak pilnie musimy uruchomić stacyjkę i wyruszyć na drogę. Pamiętajmy, że jazda pod wpływem alkoholu może mieć dla bardzo poważne konsekwencje prawne.