Nie płać za studia podyplomowe

3 min czytania
Nie płać za studia podyplomowe

Studia podyplomowe to Twój plan na przyszłość? A jedynym problemem jest kompletny brak gotówki? Nic nie szkodzi. Możesz starać się o pieniądze na swoje studia i dzięki temu całkowicie zmienić swoje życie.

Jak szukać pomocy finansowej, kiedy chcemy się uczyć?

Sposobów na dofinansowanie studiów podyplomowych jest kilka. Jeśli poszukujesz pomysłu na to jaki sposób sfinansować studia podyplomowe Katowice , szukaj informacji w sieci. IW Internecie znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje. W tym artykule, pokazujemy Ci tylko cząstkę tego, co możesz znaleźć.

Studia podyplomowe podstawowe informacje na temat źródeł dofinansowania

Dofinansowanie na studia można otrzymać z kilku źródeł. Jednym z przykładów może być dofinansowanie nauki przez pracodawcę, którego pracownik chce się kształcić.

Zgoda na rozpoczęcie studiów, wydają ją pracodawcy, którzy chcą zachęcić swojego pracownika do poszerzenia kwalifikacji. Dla pracownika natomiast jest to okazja uzyskani awansują lepsze stanowisko pracy. Oczywiście ma to swoje dobre i złe strony, ponieważ idąc na studia możemy się rozwijać, ale nasz pracodawca może od nas żądać, że po ukończeniu opłacanych studiów będziemy musieli przepracować w jego firmie jeszcze jakiś czas. Wszystko po to, aby pracodawcy zwróciły się koszty, jakie poniósł pracodawca z tytułu podnoszenia naszych kwalifikacji pracowniczych.

Nie płać za studia podyplomowe

Umowa o dofinansowanie

Taką umowę o dofinansowanie kształcenia zawiera się w formie pisemnej, wtedy każda ze stron wie jakie ma prawa i obowiązki. Należy również pamiętać o tym, że w momencie, kiedy godziny zajęć kolidują nam z pracą, pracodawca jest zobowiązany do skrócenia naszego czasu pracy. Pracodawca może, jeżeli ma taką ochotę, ponieść całkowite koszty związane z naszymi studiami lub jedynie w części się do tych kosztów dołożyć. W sytuacji, gdy to nie nasz pracodawca a my decydujemy się ba podjęcie nauki, pracodawca może sfinansować nasze studia, w całości lub w części. W przypadku, kiedy wybrany przez nas kierunek ściśle pokrywa się z naszymi obowiązkami oraz profilem biznesowym firmy, w której pracujemy.

Jakie koszty może ponieść pracodawca w ramach dofinansowania na naukę dla pracownika?

Dofinansowanie od pracodawcy nie musi dotyczyć tylko kosztów czesnego, ale także wydatków na podręczniki czy kosztów związanych z naszym przejazdem na uczelnię.

W jakich okolicznościach pracodawca może domagać się zwrotu pieniędzy wydanych na studia swojego pracownika?

Pamiętajmy o tym, że bardzo często dochodzi do popisania umowy z pracodawcą. Taka umowa dokładnie określa wszystkie warunki związane z naszym kształceniem oraz pokryciem kosztów przez pracodawcę. Bardzo częstym warunkiem, wpisywanym przez pracodawców do umowy, jest warunek przepracowania przez pracownika określonej liczby lat w firmie, która ponosi koszty poszerzania kwalifikacji przez pracownika. Ma to swoje uzasadnienie. Pracodawcy chcą, aby poniesione przez nich koszty zwróciły się w postaci wiedzy jaką pracownik zdobędzie podczas odbytych studiów, objętych umową dofinansowania.

Prawa pracownika w trakcie trwania studiów podyplomowych

Pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy. Pracodawca oddaje do dyspozycji pracownika dodatkowe dni urlopu, które pracownik może wykorzystać właśnie na naukę. Niestety ta forma pomocy przysługuje tylko pracownikom, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę, a pracodawca sam kierował ich na naukę na przykład na szkolenie. W trakcie urlopu orze znaczonego na naukę przysługuje nam pełne wynagrodzenie, ponieważ urlop szkoleniowy jest urlopem w pełni płatnym.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

czestochowanews_kf