Częstochowa została wyróżniona statuetką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W przededniu tegorocznego Dnia Dziecka nasze miasto zostało docenione za swoje działania na rzecz najmłodszych mieszkanek i mieszkańców.
Częstochowa podejmuje szereg inicjatyw na rzecz dziecka i rodziny. Jedną z nich jest powołany na mocy zarządzenia prezydenta miasta lokalny program aktywizujący Karta ,,Rodzina+”. Przeznaczony jest dla rodzin wielodzietnych i zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. W ramach programu świadczone są – po obniżonych cenach – rozmaite usługi, w tym gastronomiczne, transportowe, edukacyjne, informatyczne, kulturalne czy sportowo-rekreacyjne. Program oferuje też dostęp do badań i zabiegów nierefundowanych oraz sprzętu rehabilitacyjnego.
W Częstochowie funkcjonują 22 placówki wsparcia dziennego - w tym 5 socjoterapeutycznych - których zadaniem jest prowadzenie działalności opiekuńczo-wychowawczej na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu swoich funkcji, zagrożonych wykluczeniem społecznym, dysfunkcyjnych, niepełnych czy wielodzietnych. Działalność placówek ma też na celu ograniczenie zachowań niepożądanych wśród dzieci i młodzieży, a także organizowanie indywidualnej terapii pedagogicznej oraz pomocy w nauce na różnych szczeblach kształcenia.
W maju 2014 zawarto porozumienie „Częstochowa dla rodziny”, które służy wspieraniu rodzin, dzieci oraz poprawie funkcjonowania tych najbardziej zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jego elementem jest program stypendialny „Spełniamy marzenia”.
Przyjęty został też program wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej Miasta Częstochowy na lata 2018-2020. Obejmuje m.in. pracę z dzieckiem pozbawionym prawidłowej, rodzicielskiej opieki, wsparcie udzielane rodzinie naturalnej dziecka przed wystąpieniem sytuacji kryzysowej (której konsekwencją mogłoby być zabranie dziecka z domu), pracę z rodzicami biologicznymi także po zabraniu dziecka z domu (co zwiększa jego szanse powrotu do rodziny naturalnej). Program obejmuje też zapewnienie dziecku opieki w systemie rodzinnej pieczy zastępczej oraz pomoc pełnoletnim wychowankom w usamodzielnianiu się.
W Częstochowie działa również Miejska Rada Rodziców Zastępczych, reprezentująca także rodziców prowadzących rodzinne domy dziecka. Powołano też Zespół działający na rzecz promocji rodzicielstwa zastępczego – do jego zadań należy inicjowanie i koordynacja działań na rzecz rozwoju rodzicielstwa zastępczego w mieście.
Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „Dla Rodziny” prowadzi Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny jako zadanie zlecone przez miasto. Centrum promuje rodzicielstwo zastępcze, organizuje warsztaty i konferencje; służy wzmacnianiu roli i funkcji rodziny oraz rozwijaniu kompetencji opiekuńczo-wychowawczych rodziców.
W mieście rokrocznie organizowane są Częstochowskie Dni Rodziny – włączają się w nie podmioty publiczne i niepubliczne, organizując konkursy, festyny, pikniki rodzinne, zajęcia dla dzieci i młodzieży, konsultacje psychologiczno-psychoterapeutyczne, a także porady wychowawcze dla rodziców, a dla młodzieży – warsztaty na temat uzależnień.
Częstochowa była też przez dwa lata miejscem realizacji projektu „Częstochowski parasol pieczy zastępczej”, dofinansowanego ze środków UE. Projekt koncentrował się m.in. na minimalizowaniu negatywnych skutków umieszczania dzieci poza rodziną naturalną, reintegracji dzieci pozostających pod instytucjonalną opieką zastępczą oraz przysposobieniu wychowanków do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Statuetkę przyznał Częstochowie śląski oddział regionalny TPD.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci istnieje od równo 100 lat. Organizacja troszczy się o jakość warunków życia dzieci, ich wielostronny rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo. Z działalnością TPD można zapoznać się odwiedzając witrynę https://zg.tpd.org.pl/pl, a z pracą częstochowskiego oddziału TPD – na stronie http://www.tpdoo.org/
na podst. informacji
z Wydziału Polityki Społecznej UM,
Marcin Breczko