Początki, jeżeli chodzi o własną działalność, zawsze bywają trudne. Obecna na rynku konkurencja, oraz stale zmieniające się oczekiwania, wymagają od przedsiębiorstw ciągłego rozwoju i doskonalenia. Są to warunki konieczne, które rzutują na powodzenie firmy i uzyskiwane przez nią dochody. Rozwój jest bardzo ważny, ponieważ to dzięki niemu, dana firma może proponować odbiorcom nowe rozwiązania, które sprostają ich wymaganiom i pozwolą na poszerzanie rynków zbytu. Jednakże, najpierw konieczne jest zaistnienie na rynku i wybicie się na tle innych. Kredyt na start, to propozycja, która wiele ułatwia. Jest to wsparcie unijne, dzięki któremu wiele osób rozwinęło swój własny biznes i zaczyna spełniać swoje marzenia.
Dlaczego kredyt z Unii?
Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta. Kredyt unijny ma dużo lepsze warunki i prostsze do zrealizowania wymagania. Na samym początku przygody z biznesem, ciężko jest uzyskać tradycyjny kredyt bankowy. Przeszkodą może być brak historii kredytowej, zbyt małe zabezpieczenie, a także krótka obecność firmy na rynku. Co więcej, tego typu instrument finansowy, jest dużo bardziej obciążający, niż kredyt na start dla firm. Najbardziej doceniane, jeżeli chodzi o wsparcie z Unii, jest jego oprocentowanie, które wynosi do 2,87%, co dla osób zaciągających duże pożyczki jest niezwykle istotne. Dostępne kwoty, również są atrakcyjne i mogą sięgać nawet 5 mln złotych. Ponadto, doskonałą opcją jest możliwy okres karencji, który jest rożny, w zależności od wybranego rodzaju wsparcia. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza dla dopiero raczkujących biznesów, które potrzebują czasu na osiąganie pierwszych zysków.
Jasny cel kredytowania
Decydując się na finansowanie unijne, każdy przedsiębiorca może skorzystać z różnorodnych jego form. Wszystko zależy od preferencji wnioskodawcy, jego założeń, a także możliwości i oczekiwań. Jest to bardzo ważne, aby produkt był odpowiednio dobrany i zoptymalizowany. Taka pożyczka unijna, może być tylko wsparciem, a nie przeszkodą w dalszym rozwoju. Pierwszy rodzaj kredytu to kredyt na strat dla nowych firm. Jest to propozycja, która pozwala na rozwój, na zakup maszyn, zmianę produkcji lub inwestycję w nieruchomość. Pozwala finansować innowacje i systemy technologiczne. Karencja może wynosić do 24 miesięcy, a okres spłaty do 15 lat. Kolejnym produktem jest kredyt obrotowy, który ma inny cel, niż poprzedni. Jego zaciągniecie ma za zadanie przywrócenie płynności finansowej, czyli pokrycie bieżących zobowiązań. Jest on potrzebny, jeżeli w firmie zaczynają pojawiać się problemy z codziennymi opłatami, takimi jak rachunki, czy wynagrodzenia. Jego spłatę, można odsunąć w czasie o 6 miesięcy, a jego oprocentowanie wynosi od 0,87 do 2,87%. Można również połączyć te dwa kredyty i uzyskać pomoc, zarówno na bieżące opłaty, jak i na innowacje, oraz nowe inwestycje. Oprocentowanie jest takie jak w poprzednim, a karencja może sięgać aż 36 miesięcy. Okres kredytowania może wynosić 10 lat.
Pożyczka unijna - gdzie szukać?
Tego typu finansowanie jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców, za pośrednictwem rożnego rodzaju banków, oraz funduszy pożyczkowych. Nie są to produkty typowo bankowe, ale są przez nie oferowane. Kredyt na start firmy, jest najczęściej wybieranym, spośród wsparcia unijnego. Kwoty są zazwyczaj zależne od dostępnych w danym regionie środków, jednakże, może on sięgać nawet 2 milionów złotych. Każdy właściciel musi sam zadecydować, które formy kredytowania są dla niego najkorzystniejsze. Każda z nich ma swoje zalety, jednakże dopasowanie do potrzeb, jest najważniejszym kryterium doboru.