Rynek nieruchomości w Polsce i dynamika jego rozwoju

Polski rynek nieruchomości już od dłuższego czasu znajduje się w fazie intensywnej hossy. Ceny mieszkań rosną dosłownie z kwartału na kwartał, zwłaszcza jeżeli chodzi o największe polskie miasta. Niektórzy analitycy mówią nawet o boomie na rodzimym rynku nieruchomości.
W istniejącej obecnie sytuacji nie ma absolutnie nic dziwnego. Mamy bowiem do czynienia z całym szeregiem czynników, które niejako z definicji w sposób znaczący sprzyjają dynamicznemu rozwojowi sektora nieruchomości.
Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że całościowy obraz sytuacji jest nieco bardziej skomplikowany, niż można sądzić opierając się wyłącznie o materiały publikowane na przykład w gazetach lub w internecie. Rzeczywiście, sektory nieruchomości w większych miastach podlegają wyraźnej tendencji wzrostowej, co z kolei stanowi potężny motor napędowy dla rozwoju całego rynku. Znacznie gorzej przedstawia się jednak sytuacja jeżeli chodzi o mniejsze miejscowości: tam ceny albo stoją w miejscu, albo wręcz spadają. Na dodatek, zbycie nawet ładnego domu lub mieszkania położonego w mniejszym mieście lub na wsi to często kwestia wielu miesięcy oczekiwania na to, aż znajdzie się kupiec.
Jakie jednak dokładnie faktory przede wszystkim warunkują rozwój polskiego rynku nieruchomości w skali całościowej? I czy inwestowanie w nieruchomości nadal stanowi propozycję tak samo atrakcyjną, jak jeszcze chociażby 5 lat temu?
Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.
Rynek nieruchomości w Polsce i dynamika jego rozwoju
Specjaliści wyodrębniają kilka najważniejszych czynników, które w najwyższym stopniu przyczyniają się do rozwoju polskiego rynku nieruchomości. Te czynniki to:
1. Postępujące procesy ubranizacji
2. Wzrost płac oraz ogólny wzrost dobrobytu społeczeństwa
3. Coraz większe zainteresowanie zagranicznych inwestorów Polską, co przekłada się przede wszystkim na rozwój rynku tzw. nieruchomości premium
4. Rosnący popyt na domy oraz mieszkania, zwłaszcza w dużych miastach
5. Stosunkowo łatwa dostępność kredytów hipotecznych w polskich bankach
Oczywiście, nie są to wszystkie czynniki, które sprawiają, że rodzimy rynek nieruchomości znajduje się w tak dobrej sytuacji. Oprócz wymienionych faktorów można wskazać chociażby programy pomocowe ze strony rządu. Niektóre z nich co prawda już się zakończyły, ale ich wpływ na dynamikę rozwoju sektora nieruchomości był zauważalny.
Inwestowanie w nieruchomości: czy to się jeszcze opłaca?
Inwestowanie w rynek nieruchomości jawi się aktualnie jako jedna z najbardziej atrakcyjnych form lokowania kapitału. Przede wszystkim, wszystko wskazuje na to, że sektor nieruchomości w Polsce w najbliższych latach nadal będzie kontynuował tendencję wzrostową. Oprócz tego, nieruchomość zawsze może traktowana nie tylko jako inwestycja, ale również po prostu jako forma ochrony kapitału. Pod tym względem zakup domu lub mieszkania jest propozycją z pewnością o wiele bardziej bezpieczną, niż na przykład inwestowanie w fundusze inwestycyjne czy w waluty obce.
Więcej informacji
Dowiedz się więcej, sprawdź czym jest pożyczka pod zastaw działki i jak z niej skorzystać
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski