Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Czerwone gardło nie daje Ci spokoju? Towarzyszący mu ból nie pozwala Ci normalnie funkcjonować? A może zaczerwienione gardło pojawiło się u Twojego dziecka? Zastanawiasz się, co jest przyczyną czerwonego gardła i jak zwalczyć jego objawy? Gdy pojawią się pierwsze oznaki zaczerwienienia, nie bagatelizuj ich, działaj! Czerwone gardło oraz ból to oznaka rozwijającej się infekcji, a najlepsze efekty w leczeniu osiągniesz dzięki szybkiemu działaniu. W leczeniu zaczerwienionego i bolącego gardła możesz zastosować domowe sposoby leczenia, jak i sięgnąć po sprawdzone środki z apteki. Szczególnie w przypadku niemowląt warto zwrócić uwagę na odpowiednie do wieku metody leczenia chorego gardła.

 

Jakie są przyczyny zaczerwienionego gardła?

Zaczerwienienie oraz ból gardła są zazwyczaj spowodowane stanem zapalnym, który może być wywołany przez wirusy, bakterie, a nawet grzyby. Najczęściej infekcje rozwijające się w gardle mają podłoże wirusowe. Czerwone gardło może wystąpić również w następstwie zapalenia zatok lub migdałków. Bardzo często czerwone gardło jest też oznaką zapalenia gardła, które wywoływane jest przez zakażenie. Przyczyną czerwonego gardła może być na przykład angina ropna, która wywoływana jest przez paciorkowce. Symptomami wskazującymi na taką infekcję, obok zaczerwienionego gardła, są także jego ból oraz opuchlizna. Czerwonego gardła nie należy nigdy bagatelizować. Zaczerwienione gardło może być zarówno efektem lekkiego podrażnienia gardła spowodowanego czynnikami zewnętrznymi lub jego nadwyrężeniem, jak i zaczątkiem rozwijającego się stanu zapalnego jamy ustnej i gardła. Czerwone gardło często występuje w następstwie laryngologicznych lub stomatologicznych zabiegów operacyjnych. Również zapalenie błon śluzowych po radioterapii może przyczynić się do zaczerwieniania gardła. Na zaczerwienione gardło należy zwracać uwagę przede wszystkim, gdy wystąpi ono u niemowląt lub dzieci. Są one szczególnie narażone na wszelkie infekcje, a zaczerwienione gardło może oznaczać wystąpienie chorób, takich jak odra czy różyczka.

 

Zaczerwienione gardło - wirusowe zapalenie gardła czy angina?

Zaczerwienione gardło może wskazywać zarówno na wirusowe zapalenie gardła, jak i anginę. Wirusowe zapalenie gardła, objawia się jego bólem. Poza tym przy zapaleniu gardła najczęściej występuje również wysoka temperatura ciała. Symptomom tym towarzyszyć mogą również katar, kaszel oraz bóle mięśni. W przypadku zachorowania na anginę, poza czerwonym gardłem, wystąpić mogą objawy, takie jak: ból gardła, bóle mięśni i stawów oraz kości, wysoka gorączka, dreszcze i ból głowy.

 

Czerwone gardło - leczenie

Sposób leczenia zaczerwienionego gardła jest zależny od tego, czym jest ono wywołane.

W przypadku lekkich podrażnień gardła sprawdzą się domowe sposoby na gardło, takie jak:

  • picie dużej ilości płynów,
  • płukanie gardła (np. naparem z rumianku lub szałwii),
  • inhalacje,
  • picie „mikstur” (np. z mleka, czosnku, masła i miodu).

Jeśli czerwone gardło jest wywołane zapaleniem wirusowym gardła lub anginą albo w przypadku, gdy domowe sposoby nie okażą się skuteczne, należy sięgnąć po leki z apteki.

Cierpisz na ból gardła, a może zaobserwowałeś u swojego dziecka czerwone gardło? Nie bagatelizuj, działaj! Dowiedz się więcej o zapaleniu gardła.