Przyznano nagrody i wyróżnienia Prezydenta Miasta Częstochowy w ramach programów „Teraz Lepsza Praca”, „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”, „Częstochowa wspiera Seniorów”  i  „Przyjazna Częstochowa”. Wręczono je w poniedziałek, podczas spotkania noworocznego w Filharmonii Częstochowskiej. Uroczystość poprzedziła minuta ciszy, którą uczczono tragiczną śmierć Pawła Adamowicza.

Zwycięzcą  tegorocznej edycji konkursu Promotor Częstochowskiej Gospodarki w ramach programów „Teraz Lepsza Praca”, została firma Guardian Częstochowa Sp. z o.o. Za imponujący przykład połączenia profesjonalizmu, kreatywności i wielkiego serca Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Częstochowy „Promotor Częstochowskiej Gospodarki 2018” otrzymała Katarzyna Woszczyna.
Ponadto wyróżniono firmy Asten Group Sp. z o.o., Exact Systems SA i Energotechnika Engineering Sp. z o.o.

Guardian Częstochowa Sp. z o.o. - polski przedstawiciel jednego z wiodących światowych producentów szkła powlekanego, float. Obecnie trwa budowa drugiego zakładu, który zaspokoi popyt na szeroką gamę produktów szklanych. Decyzja o takiej inwestycji jest potwierdzeniem atrakcyjności i wiarygodności Częstochowy jako ośrodka biznesowego. Firma jest nie tylko dużym pracodawcą , ale również szczególnie cennym partnerem w regionie.

Asten Group Sp. z o.o. - jeden z europejskich liderów w sprzedaży wtryskarek; laureat „Diamentu Forbsa” oraz „Gazeli i Orła  Biznesu”. Firma znana z aktywności w działalności społecznej oraz licznych inicjatyw prorozwojowych łączących świat biznesu i nauki.

Exact Systems SA - lider w outsourcingu kontroli jakości komponentów i wyrobów gotowych dla przemysłu motoryzacyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej; laureat Medalu Europejskiego przyznawanego przez Business Centre Club oraz Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego za produkt o najwyższych standardach europejskich.

Energotechnika Engineering Sp. z o.o. - swoją pozycję na rynku specjalistycznych usług inżynierskich dla energetyki i ochrony środowiska buduje od lat, zapewniając klientom najwyższą jakość, połączoną z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi; laureat Medalu Europejskiego przyznawanego przez Business Centre Club.

Katarzyna Woszczyna - wiceprezes Zarządu Business Centre Club, kanclerz Loży Częstochowskiej; aktywna uczestniczka życia gospodarczego i społecznego w regionie i w kraju; oddana rzeczniczka interesów Częstochowy. Nagrodzona Złotym Piórem za działalność promującą gospodarkę, uhonorowana Statuetką Prezesa Business Centre Club za zasługi dla krzewienia idei przedsiębiorczości.

Wyróżnienia  przyznawane są za wyjątkowe zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości oraz tworzenie klimatu dla biznesu i nowych inwestycji. Mają one na celu rozwijanie aktywności obywatelskiej oraz promowanie rozwoju gospodarczego miasta.

Wyróżnienia wręczyli 15 stycznia podczas noworocznego spotkania w Filharmonii Częstochowskiej prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski.

Podczas spotkania wręczono także nagrody w kategoriach „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”, „Częstochowa wspiera Seniorów” „Przyjazna Częstochowa”.

W kategorii „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”  zwyciężyła firma Nextbike Polska SA, która jest współtwórcą sukcesu, jakim stał się Częstochowski Rower Miejski. Pomysł od pierwszych dni cieszył się ogromną popularnością. Rowery wypożyczono ponad 180 tysięcy razy, co oznacza, że każdy z nich miał w sezonie przeszło 900 użytkowników. Dzisiaj można powiedzieć, że rower publiczny wrósł już w krajobraz miasta Częstochowy. 

W kategorii „Częstochowa wspiera Seniorów” laureatką została dr Joanna Górna, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym.
W tym roku minie 25 lat od założenia Uniwersytetu III Wieku przy ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej, obecnym Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Uniwersytet powstał z myślą o aktywizacji intelektualnej i społecznej osób w „złotym wieku”. Stowarzyszenie wspiera, inspiruje, motywuje słuchaczy i pomaga w tworzeniu społeczności aktywnych seniorów.

Laureatem w kategorii „Przyjazna Częstochowa” został Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwa Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. Nagroda została przyznana w dowód uznania za działania proekologiczne w ramach miejskiego programu „Zielona Częstochowa”.  Przy odnowionych ścianach bloków komunalnych posadzono graby pospolite, a na 40 miejskich osłonach śmietnikowych winobluszcze.
Rozpoczęto tworzenie w mieście infrastruktury wypoczynkowej: mini-parków, gdzie nasadzono krzewy i drzewa oraz zainstalowano ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci.
Spółka wraz z Częstochowskim Przedsiębiorstwem Komunalnym, zebrała 5 ton elektrośmieci podczas bezpłatnej zbiórki odpadów problemowych. Ponadto prowadzi akcję edukacyjną pod hasłem „Czyste podwórko”. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców do sprzątania po swoich psach.