Kilka ciekawostek, którymi zaskoczysz swoich rozmówców. Zobacz, co warto wiedzieć o platynie?
Zastanawiałeś się kiedyś, w jakim okresie została odkryta platyna i w jakich okolicznościach? Jest to bardzo zaskakująca historia. Najdroższy z metali szlachetnych został bowiem początkowo określony jako.. bezwartościowy. Tak, nie ma w tym nawet grama kłamstwa. Gdzieś w okolicach XVI wieku, gdy trwała gorączka złota, poszukiwacze nie raz natrafiali na złoża platyny. Jest ona srebrna, także łatwo można ją pomylić ze srebrem (stąd też taka nazwa - plata w języku hiszpańskim oznacza właśnie srebro). Poszukiwacze nie docenili tego metalu, jednak w okresie do II Wojny Światowej, szybko odkryto, że jednak nie jest takim sobie materiałem, a cennym surowcem, który można wykorzystać na wiele sposobów!
Gdzie szukano platyny?
Przez bardzo długi okres (praktycznie do 1820 roku), platyna była zbierana wyłącznie przez Hiszpan w pięknej Kolumbii. Kraj ten jednak szybko został wykorzystany do cna i szukano nowych złóż tego materiału. Kolejnym miejscem, w którym trwała gorączka platyny był Ural, Kanada czy nawet RPA. Za tym ostatnim kryje się bardzo fajna ciekawostka. Pewien geolog odkrył, że w RPA są zlokalizowane bardzo duże złoża tego materiału. Dwa z nich miały 100 kilometrów długości i do dzisiaj znane są pod nazwą Igneous Complex. Do dzisiaj zapewnia 75% światowej podaży tego szlachetnego materiału.
Skąd tak wysokie ceny?
Zastanawiającym jest jednak, skąd się w ogóle biorą tak wysokie ceny za platynę? Przykładowe cenniki możemy znaleźć chociażby na stronie https://zlomskup.eu/skup-platyny , co tylko potwierdza naszą teorię. Powód jest błahy. Jest to bardzo odporny materiał na wiele czynników. Przede wszystkim ma wysoki współczynnik topnienia, stąd może być wykorzystany do produkcji maszyn czy podzespołów, które pracują w trudnych warunkach i naprawdę wysokich temperaturach. Kolejny powód to odporność na czynniki chemiczne, nie wchodzi w reakcje jak złoto czy zwykłe metale. Ponadto, można przetwarzać platynę, tak wielokrotnie, a pokazują to statystyki. Rocznie wykorzystuje się jej więcej w różnego typu produkcjach, niż wynosi wydobycie roczne, a to już chyba dużo mówi.
Platyna to także materiał jubilerski, który najczęściej nie uczula (w odróżnieniu od srebra czy złota). Jest odporna, twarda i zawsze dobrze wygląda (przez to, że nie wchodzi we wspomniane reakcje chemiczne, nie utlenia się, pozostawiając czarne kropki, jak przy srebrze). Stąd pary młode chętnie zastępują tradycyjne złoto, tym właśnie szlachetnym materiałem.
Autor: krystian