Główny Instytut Górnictwa pomoże Częstochowie w walce z lepsze powietrze. W piątek odbyła się prezentacja Eko Patrolu GIG wyposażonego w samochód elektryczny, dron oraz mobilne laboratorium pomiarowe. Patrol odbył pilotażowe kursy w wybrane rejony miasta. Eko Patrol to kolejna inicjatywa w ramach miejskiego programu ograniczania niskiej emisji.    

- Wierzę, że pojawianie się specjalistycznego sprzętu na naszym terenie wpłynie na większą odpowiedzialność częstochowian dotyczącą tego, co spalają w swoich piecach – mówił podczas prezentacji prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Miasto zwiększa kwoty dotacji np. do wymiany pieców, dofinansowuje OZE, przekonuje mieszkańców do wspólnej dbałości o powietrze, wnioskuje o lepsze antysmogowe regulacje prawne. Musi jednak szukać także coraz skuteczniejszych metod kontroli, stąd współpraca z Głównym Instytutem Górnictwa.      

GIG ma wspomóc antysmogowe działania Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta oraz Straży Miejskiej, która kontroluje podejrzanie dymiące prywatne posesje (od początku roku strażnicy podjęli już – głównie w wyniku zgłoszeń i interwencji mieszkańców – ponad 600 takich interwencji).

Główny Instytut Górnictwama możliwość monitorowania jakości powietrza poprzez mobilne laboratorium pomiarowe, nazywane Eko Patrolem GIG. Na zestaw badawczyEko Patrolu GIG składa się samochód elektryczny wyposażony w stację meteo i platformy pomiarowe oraz dron z autorskimi czujnikami GIG.

Metoda pomiaru pozwala zarówno na ocenę gęstości zapylenia,  jak i rozkładu granulometrycznego pyłów, w szczególności frakcji wdychalnych:  PM1, PM2.5 i PM10, oraz relacji CO do CO2 w spalinach. Dzięki zastosowaniu drona, diametralnie skraca się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z komina, natychmiast bada jej skład. Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. Zgromadzone dane opracowywane są następnie w formie raportu z przeprowadzonych badań i analiz wraz z ich interpretacją i wizualizacją.

Eko Patrol GIG jest wspomagany stacjonarnym systemem długoterminowego monitoringu zapylenia oraz danymi z przenośnych pyłomierzy(mierniki osobiste). Przenośne pyłomierze GIG współpracują ze smartfonami i siecią internetową, poprzez aplikację na stronie www.

Próbki pobierane w terenie lub z konkretnego emitora, przekazywane są do akredytowanych laboratoriów GIG. Tam wykonywane są analizy laboratoryjne pod kątem występowania gazowych produktów spalania odpadów, w tym zawartość chlorowodoru czy formaldehydu, które wskazują na spalanie np. odpadów z tworzyw sztucznych.

Miasto ma podpisać z Głównym Instytutem Górnictwa umowę, zgodnie z którą – w obecnym, kończącym się powoli sezonie grzewczym Eko Patrol mógłby zadziałać w Częstochowie w sposób interwencyjny, a systematyczne - zgodne z ustalonym harmonogramem - kontrole rozpoczęłyby się w jesienno-zimowym sezonie grzewczym. Współpraca z GIG jest możliwa dzięki zapisaniu w tegorocznym budżecie miasta dodatkowych środków na walkę z niską emisją.

W czasie prezentacji Eko Patrolu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk potwierdził także, że na najbliższą sesję Rady Miasta Częstochowy zostały ponownie skierowane uchwały związane m.in. z uruchomieniem tegorocznych ekologicznych dotacji na wymianę systemów grzewczych oraz montaż kolektorów słonecznych. Konieczność ponownego głosowania tych uchwał związana jest z zakwestionowaniem przez Regionalną Izbę Obrachunkową możliwości objęcia w nich tegorocznymi dotacjami osób, które już swoje piece - na bardziej ekologiczne – w 2017 i 2018 r. - wymieniły. Dlatego władze miasta, obok poprawionych uchwał dotacyjnych, chcąc – wzorem lat ubiegłych – utrzymać możliwość częściowego refundowania mieszkańcom poniesionych już proekologicznych nakładów, kierują na sesję 15 marca również propozycję uchwały w sprawie zwrotu części poniesionych kosztów na zadania inwestycyjne związane z ochroną powietrza, polegające na modernizacji systemów grzewczych.                     

W spotkaniu prezentującym Eko Patrol udział wzięli – obok prezydenta miasta – także m.in. dr Sylwia Jarosławska-Sobór - rzecznik prasowy Głównego Instytutu Górnictwa,  dr Paweł Zawartka (GIG) oraz Andrzej Szczerba – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM.