W nocy z 24 na 25 stycznia odbywało się wojewódzkie badanie liczby osób bezdomnych. W Częstochowie było ich 371.

Celem badania było pozyskanie informacji o liczbie osób bezdomnych na terenie Częstochowy, co umożliwi jeszcze dokładniejsze planowanie i realizację działań w zakresie przeciwdziałania bezdomności oraz ograniczenia negatywnych jej skutków. Działania te są prowadzone przez organizacje i instytucje tworzące Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności w mieście przez cały rok.

Koordynatorem badania był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a współrealizatorami członkowie Partnerstwa Lokalnego na rzecz przeciwdziałania bezdomności w Częstochowie: m.in. Straż Miejska, Policja, organizacje pozarządowe, streetworkerzy, spółdzielnie mieszkaniowe, placówki służby zdrowia - w tym oddziały SOR i ZOL, Areszt Śledczy, placówki lecznictwa odwykowego, ośrodek interwencji kryzysowej i izba wytrzeźwień.

Badanie odbywało się zarówno w placówkach dla osób bezdomnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe tj. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Fundację Chrześcijańską „Adullam”, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”, jak i w szpitalach (w tym w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych  i Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych), Hospicjum, Areszcie Śledczym, Ośrodku Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi (Izba Wytrzeźwień), placówkach leczenia odwykowego, ośrodku interwencji kryzysowej, na dworcach kolejowych oraz dworcu PKS.

Liczeniem osób bezdomnych w miejscach niemieszkalnych zajmowały się dwa patrole – jeden Straży Miejskiej, a drugi Policji. W ich skład weszli także streetworkerzy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie oraz z Fundacji św. Barnaby.

Poprzednie badanie miało charakter ogólnopolski i odbyło się w nocy z 8 na 9 lutego 2017 roku. Wówczas na terenie miasta Częstochowy przebywało 379 osób bezdomnych, w roku 2016 były to 382 osoby.

 

Olga Dargiel, MOPS Częstochowa