3 kwietnia, w związku z 152 rocznicą urodzin Mieczysławy Biegańskiej, na jej grobie na cmentarzu Kule złożono kwiaty i zapalono znicz.

Kwiaty na grobie, w którym Mieczysława Biegańska spoczywa wraz ze swoim mężem Władysławem Biegańskim, złożyli prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz jego pełnomocniczka do spraw równych szans Agata Wierny. Wydarzenie związane jest z obchodzonym właśnie Rokiem Praw Kobiet.

Mieczysława Biegańska działała społecznie i walczyła o prawa kobiet. Była m.in. członkinią Towarzystwa Szerzenia Wiedzy, gdzie pełniła dyżury w bibliotece oraz prowadziła kursy dla analfabetów; należała do zarządu Towarzystwa Opieki Szkolnej; w latach 1915–17 jako jedyna kobieta wykładała na Kursach Samokształcenia w Częstochowie; organizowała publiczną bibliotekę w mieście. Bardzo interesowała się sprawą równouprawnienia kobiet i chętnie zabierała na ten temat głos, m.in. w 1918 r. w obszernym artykule zatytułowanym „Z powodu ciągłych dyskusji nad równouprawnieniem politycznym kobiet” (opublikowanym na łamach „Gońca Częstochowskiego”) wypowiedziała się w sprawie przyznania praw politycznych kobietom. W tym samym roku wybrano ją do zarządu Narodowej Organizacji Wyborczej Kobiet Polskich, która była ekspozyturą Związku Ludowo-Narodowego, a program związku głosił: „kobieta jest obywatelką równouprawnioną, w czym zawierają się obowiązki stanu i powołania – jest żoną, matką, wychowawczynią”.

Na wtorek zaplanowano obchody urodzin działaczki. Więcej na ten temat TUTAJ.