Mroźne noce, chłodne dni, to wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, starszych, niepełnosprawnych i samotnych. Dziś, 9 listopada w Urzędzie Miasta spotkali się przedstawiciele instytucji, służb oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze pomocy osób bezdomnych.

Podczas spotkania przedstawiono aktualną sytuację osób bezdomnych przebywających w mieście, mówiono na temat wykorzystania miejsc w placówkach, udzielanej pomocy m.in. finansowej i rzeczowej.

- Nasza współpraca i dzisiejsze spotkanie są po to, by ci ludzie mogli jak najbezpieczniej przetrwać ten najtrudniejszy dla nich czas  - powiedział Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta miasta. – Każdy z nas, na pewnym etapie swojego życia, może się znaleźć w takiej sytuacji i stać się osobą bezdomną.

Tematem był także stan przygotowań jednostek udzielających wparcia osobom bezdomnym w okresie zimowym oraz procedury reagowania w przypadku występowania niskich temperatur i dużych opadów śniegu (ustalenie sposobu przekazywania informacji dotyczących możliwości zakwaterowania osób bezdomnych). Omówiono także sposoby monitorowania miejsc, w których przebywają osoby bezdomne.
W razie potrzeby, m.in. podczas dużych mrozów , zostaną uruchomione dodatkowe miejsca noclegowe, będą wydawane też dodatkowe gorące posiłki.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie monitoruje wszystkie placówki wpierające osoby bezdomne.
Szczególną troską otaczane są osoby bezdomne, starsze, niepełnosprawne, samotne, oraz wszystkie inne, które nie potrafią zapewnić sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwa socjalnego.
Natychmiastowe działania interwencyjne podejmowane są w stosunku do osób bezdomnych przebywających na dworcach, klatkach schodowych i innych miejscach nienadających się do zamieszkiwania.

Osobom bezdomnym z terenu miasta oferowane jest schronienie w następujących placówkach:

  • Schronisko dla bezdomnych rodzin oraz mężczyzn, Częstochowa, ul. Krakowska 80/2
  • Schronisko dla Kobiet OAZA, Częstochowa, ul. Staszica 5, dla bezdomnych kobiet
  • Schronisko dla mężczyzn bezdomnych, Częstochowa, ul. Legionów 50A/ul. Krakowskiej 34
  • Schronisko dla bezdomnych, Lubojenka, ul. Prosta 99
  • Schronisko dla bezdomnych, Marianka Rędzińska, ul. Srebrna 25
  • Mieszkanie Treningowe, Częstochowa, ul. Wazów 48
  • Klub Integracji Społecznej
  • Ogrzewalnia Miejska, Częstochowa, ul. Sikorskiego 78a dla każdej osoby bezdomnej.

Ponadto organizacje pozarządowe, realizujące  zadania zlecane przez miasto w zakresie pomocy osobom bezdomnym,  zapewniają  przynajmniej jeden ciepły posiłek w ciągu dnia, ciepłą odzież i obuwie.
Dzisiejsze spotkanie zorganizował Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy.

TELEFONY INTERWENCYJNE I ALARMOWE
0 800 100 022  - bezpłatna infolinia w Województwie Śląskim
112 - służby ratownicze
987 - numer alarmowy
Interwencja kryzysowa:
(34) 378-51-01(02) - Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie
0 800 579 997 - (0 800 KRYZYS) - bezpłatny z tel. stacjonarnych
Służby porządkowe:
986 - Straż Miejska w Częstochowie
997- Komenda Miejska Policji w Częstochowie
Ochrona zdrowia:
999 - Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie

Więcej o udzielanym wsparciu osobom bezdomnym


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.