Z gazem z butli nie ma zabawy, używaj z głową” – to hasło nowej akcji edukacyjnej Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS, który w ten sposób uczula lokatorów na problem właściwego użytkowania butli z gazem.

W lokalnych rozgłośniach radiowych można usłyszeć spoty informacyjne. Dodatkowo miejska spółka zleciła kontrole budynków wielomieszkaniowych pod kątem używania w nich butli z gazem.

ZGM TBS, zarządca 660 budynków, w których mieszka 40 tysięcy osób, w szczególny sposób dba o ich bezpieczeństwo w okresie grzewczym. Tylko w ostatnim czasie w zasobach komunalnych zamontowano kolejnych 1250 czujników czadu i 250 czujników dymu. Obecnie trwa edukacyjna akcja „Ostrożniej z gazem”, która ma zapoznać lokatorów budynków wielomieszkaniowych z zasadami bezpiecznego korzystania z butli gazowych i uczulić na zagrożenia płynące z ich niewłaściwego użytkowania. Akcja skierowana jest do wszystkich mieszkańców miasta, ale w szczególności do lokatorów budynków pozostających w zasobach ZGM TBS. W lokalnych rozgłośniach radiowych można już usłyszeć spoty informacyjne. Dodatkowo miejska spółka zleciła kontrole budynków pod kątem występowania w nich butli z gazem.

- Niestety, wielu mieszkańców wciąż nie jest świadomych ogromnych zagrożeń, jakie wiążą się z użytkowaniem butli z gazem. Lokatorzy często nie wiedzą też, w jaki sposób z nich korzystać. Przykłady można mnożyć – mówi Paweł Konieczny, prezes ZGM TBS w Częstochowie.

To między innymi próby samodzielnego napełniania butli, niewłaściwego instalowania i przechowywania, brak wentylacji i odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, w których użytkowane są butle, a także dokonywanie kupna butli z gazem z niepewnych źródeł. Wszystko to w przyszłości może skutkować tragedią wielu osób. W tej sytuacji pomysł miejskiej akcji prewencyjnej na rzecz bezpiecznego użytkowania butli gazowych w budynkach wielomieszkaniowych wydaje się być zasadny.

Pamiętajmy, jeśli używamy butli z gazem, musimy zachować szczególną ostrożność. Ważne jest miejsce przechowywania butli - nie można ich trzymać w pomieszczeniach poniżej poziomu terenu, np. w piwnicach. Trzeba zadbać o wentylację i nie „majstrować” przy gazie. Nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych, sprawdzać drożności instalacji urządzeń gazowych oraz dokonywać w nich samemu jakichkolwiek przeróbek. Podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na dostawcę butli gazowych i absolutnie nie powinno się ich napełniać samemu.

Pamiętaj, gdy poczujesz gaz, jak najszybciej zawiadom pogotowie gazowe i straż pożarną. Nie włączaj światła ani żadnych urządzeń elektrycznych, powiadom sąsiadów, zamknij zawór gazu, otwórz okna. Następnie wyjdź na zewnątrz budynku oczekując na przyjazd służb ratowniczych – radzi st. kpt. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Akcja ZGM TBS „Ostrożniej z gazem” jest częścią programu „Mieszkam bezpiecznie”.