14 lutego cały świat, poprzez taniec, protestował przeciwko przemocy wobec kobiet. W tym roku do akcji dołączyła Częstochowa. Na placu Biegańskiego wspólnie zatańczyło kilkadziesiąt osób.

Częstochowianki uczestniczące w kampanii „Nazywam się Miliard / One Billion Rising” od kilku tygodni spotykały na treningach, ćwicząc choreografię przed środowym wspólnym tańcem. Równo o godzinie 16.00 zgromadziły się na placu Biegańskiego, gdzie po wspólnym malowaniu twarzy i prezentacji haseł nawiązujących do kampanii, wykonały układ choreograficzny. Poprzez taniec panie pokazały, że są wolne i że przestrzeń publiczna należy nie tylko do mężczyzn, ale także do nich. Do akcji dołączyli również przedstawiciele władz miasta. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk rozdawał uczestniczkom happeningu rozgrzewające serduszka. Całość wpisała się w obchody Częstochowskiego Roku Praw Kobiet, ustanowionego z okazji stuletniej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki.

Akcję „One Billion Rising” zapoczątkowała w 2011 r. Eve Ensler, amerykańska dramatopisarka, poetka, scenarzystka filmowa, autorka licznych sztuk teatralnych i słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA napisała: „Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu”. Na 14 lutego 2013 r. zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – One Billion Rising”.

W Polsce akcja nosi nazwę „Nazywam się Miliard”. W pierwszej edycji, w 2013 r. przyłączyło się do niej 30 miejscowości w Polsce, w ubiegłym roku było ich ponad 60. W tym roku po raz pierwszy również nasze miasto dołączyło do kampanii. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet”. Głównym organizatorem akcji w Częstochowie jest stowarzyszenie Pasja do życia.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.