Oferty w postępowaniu ogłoszonym przez Miejski Zarząd Dróg i Transportu firmy mogą składać do 8 maja. Nowoczesne węzły umożliwiające wygodne dla podróżujących łączenie różnych form transportu mają powstać przy trzech częstochowskich dworcach PKP do końca czerwca 2020.  

Węzły przesiadkowe mają służyć lepszej komunikacji w Częstochowie;  umożliwią łatwiejsze i wygodniejsze korzystanie z różnych form transportu, jednocześnie zachęcając do podróżowania komunikacją miejską, co zmniejszy liczbę korków i poprawi płynność ruchu.  

W ramach inwestycji powstaną 3 zintegrowane węzły przesiadkowe umożliwiające zespolenie wszystkich dostępnych w mieście środków transportu zbiorowego z transportem indywidualnym. Węzły będą zlokalizowane przy Dworcu Głównym, Dworcu Stradom i Dworcu Raków. Na każdym z węzłów zbudowane zostaną m.in. parkingi typu ,,park & ride” – łącznie ok. 380 miejsc postojowych dla samochodów i rowerów. Ponadto drogi rowerowe połączą dworce z systemem miejskich ścieżek rowerowych. Częściowo za środki europejskie a częściowo za środki własne miasta, przebudowane zostaną odcinki ulic Piłsudskiego i Pułaskiego, a także układ drogowy wokół węzła przy dworcu na Rakowie.  System obsługi parkingów ,,park & ride” obejmie ich monitoring poprzez CCTV (telewizję przemysłową), a pomieszczenia centrum monitoringu znajdować się będą w budynku MZDiT. Roboty obejmą też budowę niezbędnych połączeń teletransmisyjnych do nowej siedziby MZDiT, która będzie się mieścić przy ul. Legionów 52.  

Co istotne węzły przesiadkowe – a także wybrane przystanki autobusowe i tramwajowe w Częstochowie – zostaną objęte Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Na terenie miasta stanie 50 tablic SDIP wyświetlających informacje potrzebne osobom korzystającym z miejskiego transportu. Z systemu będą mogły korzystać także osoby niedowidzące i niewidome, a to dzięki  planowanemu zakupowi około tysiąca specjalnych pilotów. Pierwsze dziesięć tablic ma zostać zainstalowanych na przystankach w II alei NMP, przy domu handlowym ,,Centrum”, placach Biegańskiego i Daszyńskiego oraz przy Starym Rynku.
 
Na budowę węzłów Częstochowa ma zagwarantowane blisko 27,5 mln zł dofinansowania ze środków unijnych pochodzących z RPO Województwa Śląskiego w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

Planowany termin zakończenia robót to koniec czerwca 2020 roku.

Szczegółowa dokumentacja przetargowa dotycząca tego unijnego zadania dostępna jest na stronie MZDiT: http://mzd.czest.pl/przetargi/aktualne-przetargi-ogloszone/2965-budowa-wezlow-przesiadkowych-na-terenie-miasta-czestochowy-i-przy-dworcu-czestochowa-glowna-ul-pilsudskiego-ii-przy-dworcu-pkp-stradom-iii-przy-dworcu-pkp-rakow


mb

grafiki: wizualizacje rozwiązań węzłów przesiadkowych przy Dworcu Głównym PKP od strony ul. Piłsudskiego


Dodaj komentarz

Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Kod antyspamowy
Odśwież