Od kwietnia zielenią miejską w poszczególnych rejonach miasta zajmują się firmy, których zadaniem jest kompleksowe sprzątanie i pielęgnacja tych terenów, co ma wpływać na lepszą efektywność i ułatwić nadzór nad realizacją „zielonych” zadań. Na ich realizację miasto przeznacza w tym roku 4,7 mln zł.  

Wybrano firmy, które od kwietnia 2018 roku zajmują się utrzymaniem porządku i czystości na miejskich terenach zielonych, pielęgnacją zieleni miejskiej oraz utrzymaniem porządku na przystankach komunikacji miejskiej. 

Częstochowa została podzielona na 8 rejonów ( I - Centrum, II - Tysiąclecie, III - Północ, IV - Grabówka, V - Mirów, VI - Raków, VII - Parki Podjasnogórskie, VIII - DK 1).  

W marcowym przetargu wybrano firmy, które objęły w kompleksowe utrzymanie 6 rejonów, przetarg na dwa pozostałe rejony (Północ, DK-1) był powtarzany i został właśnie rozstrzygnięty. Zgodnie z wynikami przetargów rejonami Centrum i Raków zajmuje się częstochowska firma Z.P.U.H. Fleur; rejonami Tysiąclecie oraz parki podjasnogórskie (Staszica i 3 Maja) – konsorcjum z liderem P.U.P Jes z Częstochowy; rejonami Grabówka i Mirów – konsorcjum z liderem firmą Ready z Częstochowy, a rejonami Północ i DK-1 - Green-Park sp. z o.o. z Radomska.

Zmiana sposobu utrzymania rejonów na ich kompleksową obsługę przez jedną firmę (która odpowiada zarówno za czystość, utrzymanie i pielęgnację zieleni, jak i sprzątanie przystanków) ma pozwolić na osiągnięcie lepszego efektu i skuteczniejszy nadzór nad wykonawcami.
W związku z przeznaczeniem na utrzymanie zieleni większych środków w tegorocznym budżecie miasta (w roku 2017 było to ok. 3 mln zł, w 2018 - ok. 4,7 mln), możliwa jest też intensyfikacja części prac porządkowych i pielęgnacyjnych prowadzonych na terenach zieleni miejskiej. To realizacja jednej z zapowiedzi władz i prezydenta miasta, związanych z położeniem większego nacisku na „zieloną” Częstochowę w ramach miejskiego programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa”.  
Wcześniejsze „rozbicie” wspomnianych zadań na kilka podmiotów w jednym rejonie rodziło spory kompetencyjne pomiędzy firmami i utrudniało nadzór nad właściwą realizacją zadań ze strony miasta. Połączenie zadań pozwoli również na przesuwanie środków finansowych wewnątrz rejonu, co daje szansę na ich efektywniejsze wykorzystanie. Zwiększone finansowanie z miasta to możliwość poprawy standardu utrzymania rejonów, a także zwiększenia (w miarę potrzeb) częstotliwości wykonywania poszczególnych prac np. liczby koszeń trawy w sezonie - z 3 do 6.

Nadzór nad realizacją zadań jest powierzony Częstochowskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu sp. z o.o, które prowadziło procedurę przetargową związaną z wyborem firm w 8 rejonach.

Wszystkie uwagi i wnioski mieszkańców dotyczące realizacji zadań związanych z utrzymaniem czystości i pielęgnacją zieleni miejskiej można zgłaszać bezpośrednio do Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego  (tel. 34 3226037 wewn.14) oraz - w razie konieczności - do Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy.
 

Na podstawie informacji z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM

Zdjęcia: skwer Solidarności - 20 kwietnia 2018 r.