We wtorek, 3 kwietnia będziemy w Częstochowie obchodzić 152 rocznicę urodzin Mieczysławy Biegańskiej. Będzie tort, muzyka i… goście. O życiu patronki częstochowskich obchodów Roku Praw Kobiet opowie dr Juliusz Sętowski.

2 kwietnia Mieczysława Biegańska - do niedawna znana głównie jako żona Władysława Biegańskiego - skończyłaby 152 lat. Z tej okazji zapraszamy we wtorek, 3 kwietnia do sali reprezentacyjnej Ratusza na specjalny odczyt dr Juliusza Sętowskiego, kierownika Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Mieczysława Biegańska działała społecznie i walczyła o prawa kobiet. Była m.in. członkinią Towarzystwa Szerzenia Wiedzy, gdzie pełniła dyżury w bibliotece oraz prowadziła kursy dla analfabetów; należała do zarządu Towarzystwa Opieki Szkolnej; w latach 1915–17 jako jedyna kobieta wykładała na Kursach Samokształcenia w Częstochowie; organizowała publiczną bibliotekę w mieście. Bardzo interesowała się sprawą równouprawnienia kobiet i chętnie zabierała na ten temat głos, m.in. w 1918 r. w obszernym artykule zatytułowanym „Z powodu ciągłych dyskusji nad równouprawnieniem politycznym kobiet” (opublikowanym na łamach „Gońca Częstochowskiego”) wypowiedziała się w sprawie przyznania praw politycznych kobietom. W tym samym roku wybrano ją do zarządu Narodowej Organizacji Wyborczej Kobiet Polskich, która była ekspozyturą Związku Ludowo-Narodowego, a program związku głosił: „kobieta jest obywatelką równouprawnioną, w czym zawierają się obowiązki stanu i powołania – jest żoną, matką, wychowawczynią”.

Podczas wtorkowego spotkania, za sprawą Piotra Gerascha z Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej, poznamy także nieznane dotychczas powszechnie informacje o pochodzeniu przodków Mieczysławy Biegańskiej. Skoro będą to urodziny to nie zabraknie oczywiście tortu i muzyki w wykonaniu Michała Rorata i Krzysztofa Dryndy. Będą również rozdawane okolicznościowe piny. Zapraszamy!

Organizatorami spotkania są Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Częstochowy ds. równych szans, Urząd Miasta Częstochowy, Muzeum Częstochowskie, Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.