Bogumiła Rankowska-Kulik, Stanisław Ujma, Krzysztof Ciupis oraz Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa to laureaci tegorocznych wyróżnień dla osób i organizacji działających na różnych polach na rzecz miasta i kraju. Okazją do ich wręczenia były częstochowskie obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości.   

Wyróżnienia wręczyli laureatom prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak podczas uroczystego koncertu w Filharmonii Częstochowskiej 10 listopada.  Laureaci otrzymali także statuetki według projektu częstochowskiego rzeźbiarza Jerzego Kędziory.

Wyróżnienie – przyznawane rokrocznie w kategoriach indywidualnej i zbiorowej – ma sprzyjać kształtowaniu szacunku dla tradycji patriotycznych, upowszechnianiu postaw obywatelskich, zwiększaniu zainteresowania historią narodu i „Małej Ojczyzny”. Jest uhonorowaniem osób i instytucji szczególnie zasłużonych w działaniu dla dobra Częstochowy i Polski oraz na rzecz rozwijania kultury materialnej i duchowej narodu, państwa i lokalnej społeczności.

A oto sylwetki wyróżnionych:

Bogumiła Rankowska-Kulik
Urodziła się 4 czerwca 1928 r. w Poznaniu. Była uczestniczką walk konspiracyjnych Warszawskiego Oddziału Armii Krajowej – V Oddział, pluton Radio. Brała udział w Powstaniu Warszawskim – jako plutonowa „Wiśka” pełniła funkcję łączniczki AK przy radiostacji Komendy Obszaru. Po upadku Starówki, jej rodzice i najmłodsza siostra Marylka wraz z wielką rzeszą uchodźców znaleźli się w Częstochowie. Ona sama i jej bracia, podobnie jak wielu innych żołnierzy AK, zostali wywiezieni do obozów jenieckich na terenie Niemiec. Przeszła przez trzy stalagi – ostatni z nich, w Oberlangen, 12 kwietnia 1945 r. wyzwolony został przez oddział dywizji gen. Stanisława Maczka.  Do kraju wróciła w 1946 r. Swoich rodziców znalazła u krewnych w Częstochowie – tu znaleźli schronienie po opuszczeniu zrujnowanej Warszawy. W Częstochowie skończyła też studia i założyła rodzinę.

ppłk Drużyn Strzeleckich Stanisław Ujma
Szef Okręgu Staropolskiego Polskich Drużyn Strzeleckich. Były oficer, dziś nauczyciel przysposobienia obronnego w częstochowskich szkołach. Jest koordynatorem do spraw klas mundurowych w Zespole Szkół im. W. Szymborskiej w Częstochowie i Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Nauczyciel wielu pokoleń absolwentów Liceum Wojskowego w Częstochowie – wśród jego wychowanków można znaleźć m. in. byłego komendanta WKU w Częstochowie, mjr. Roberta Bąkowicza. Do dziś wychowankowie Stanisława Ujmy biorą aktywny udział w uroczystościach miejskich, m.in. poprzez wystawianie wart honorowych. Płk Ujma prowadzi również uroczystości miejskie np. uroczystość upamiętniającą bohaterską obronę Lwowa na placu Orląt Lwowskich.

Krzysztof Ciupis
Urodził się w 1961 r. w rodzinie o silnych patriotycznych tradycjach. Od początku swej pracy zawodowej związany jest z szeroko pojętą edukacją dzieci i młodzieży naszego miasta. Nauczyciel chemii, wychowania fizycznego, informatyki, instruktor sztuk walki i strzelectwa. Jest twórcą organizacji proobronnych w Częstochowie; jego działalność w tej sferze silnie przełożyła się na budowanie struktur klas mundurowych w częstochowskich szkołach średnich, a potem w gimnazjach. Jest założycielem Stowarzyszenia Korpus Kadetów w Częstochowie i Klubu Strzeleckiego LOK przy Gimnazjum nr 19. W Zespole Szkół Technicznych stworzył klasy o profilu wojskowym. Wraz z młodzieżą bierze udział we wszystkich uroczystościach patriotycznych organizowanych w naszym mieście.

Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa
Głównym celem działalności Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa im. por. Arkadiusza Ordyńskiego jest przywrócenie szeroko rozumianej pamięci o bohaterach zapomnianej bitwy stoczonej przez 7. Dywizję Piechoty Wojska Polskiego w obronie regionu częstochowskiego, we wrześniu 1939 r. Stowarzyszenie pielęgnuje pamięć o wszystkich oddziałach wchodzących w skład Dywizji: 25. Pułku Piechoty czy 74. Górnośląskim Pułku Piechoty. W sposób szczególny kultywuje tradycje częstochowskiego 27. Pułku Piechoty. Reduta Częstochowa prowadzi również rekonstrukcję historyczną, organizuje prelekcje i realizuje liczne wydarzenia przypominające o walkach 7. Dywizji. Prezes stowarzyszenia, Adam Kurus, jest autorem kilku publikacji dotyczących historii Dywizji.
 
Uroczystość zorganizowana została wspólnie przez Urząd Miasta Częstochowy oraz Filharmonię Częstochowską.

mb