Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

W Częstochowie – podobnie jak w Polsce i prawie całej Europie –  przybywa i będzie przybywać osób w wieku senioralnym. 4 grudnia w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się III Forum spraw społecznych, którego tematem było oblicze starości.

Forum przeznaczone było przede wszystkim dla osób pracujących na co dzień z seniorami oraz uczestników Partnerstwa Lokalnego "Częstochowa Seniorom", a więc dla pracowników socjalnych, studentów, wolontariuszy i pracowników organizacji pozarządowych, policjantów.
Celem spotkania było podniesienie kompetencji i uwrażliwianie osób współdziałających na rzecz częstochowskich seniorów.
Na spotkaniu, z udziałem specjalistów m.in. z Akademii im. Jana Długosza oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, poruszono wiele istotnych kwestii dotyczących codziennego życia i funkcjonowania osób starszych (np. "Seniorzy jako członkowie społeczności lokalnej", "Osoby starsze w perspektywie zmian społecznych", "Aktywność osób starszych na przykładzie uniwersytetów III wieku").  
Osoby uczestniczące w Forum, miały również możliwość zapoznania się z najnowszymi publikacjami z gerontologii oraz geriatrii.

Organizatorem forum - dofinansowanego z budżetu miasta - był Zarząd Miejski Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Częstochowie.
III Forum spraw społecznych „Społeczne oblicze starości” odbyło się pod honorowym patronatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Rektora Akademii im. Jana Długosza.

Miasto dba o wsparcie, pomoc, ale i możliwości spędzania wolnego czasu, rekreacji, dalszego rozwoju oraz społecznej aktywności częstochowskich seniorów. O kilku lat prowadzi różne działania w tym zakresie, m.in.

  • działa m.in. program „Aktywny Senior” proponowany przez Miejski Ośro-dek Sportu i Rekreacji
  • powstają kolejne place rekreacji ruchowej w plenerze
  • zdrowiu i dobrej kondycji służą proponowane przez samorząd programy zdrowotne – profilaktycznych szczepień, badań czy rehabilitacji ruchowej
  • akcja MOPS ,,Kawiarenka dla Seniora” sprzyja integracji środowiska
  • działa Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów oraz Dzienne Domy Senior+
  • przy częstochowskich uczelniach prężnie funkcjonują uniwersytety trzeciego wieku, których popularność dowodzi, że seniorzy chcą ciągle zdobywać nową wiedzę i nowe kompetencje
  • wielu seniorów korzysta z kart rabatowych Częstochowski Senior – miasto wydało ich ponad 8 tysięcy, obecnie seniorzy mogą korzystać także z Częstochowskich Kart Mieszkańca, które mają szersze funkcje i dają jeszcze więcej możliwości korzystania z różnego rodzaju miejskich usług.
  • trwa też realizacja projektu „Bezpiecznie we własnym domu”, czyli usług teleopiekuńczych dla seniorów, którzy tego potrzebują
  • ZGM wspólnie z policją prowadzą akcję informacyjną pod hasłem „Bądź bezpieczny seniorze”, w której ostrzegają przed zagrożeniami i oszustami.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.