W najbliższy weekend po raz kolejny częstochowski MOPS organizuje akcję dostarczania gorącej zupy i herbaty osobom bezdomnym, które nie zdecydowały się na pobyt w placówkach czy ogrzewalni. Posiłki rozwiozą funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Szczególnie teraz, gdy panuje silny mróz, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na sytuację osób w naszym otoczeniu, które mogą potrzebować pomocy. Chodzi zwłaszcza o osoby starsze, chore, z niepełnosprawnościami czy bezdomne, dla których niskie temperatury są realnym zagrożeniem.  

Jeśli wiemy o osobie wymagającej pomocy, należy zadzwonić pod numer alarmowy 112, zawiadomić Straż Miejską  (numer 986)  lub częstochowski MOPS.

W najbliższy weekend miejsca, w których zwykle przebywają osoby bezdomne, skontrolują strażnicy miejscy. Będą mieli ze sobą gorącą zupę i herbatę przygotowane przez Fundację Chrześcijańską ,,Adullam”. Podjęte będą też działania mające na celu przewiezienie tych osób do placówek, w których można się schronić i ogrzać. Koordynatorem akcji jest częstochowski MOPS.

Kontrole tzw. miejsc niemieszkalnych, m.in. pustostanów, altan działkowych, kanałów ciepłowniczych – połączone z dostarczaniem osobom bezdomnym ciepłego posiłku – prowadzone są zawsze wtedy, gdy temperatura spada mocno poniżej zera. Oprócz tego streetworkerzy i strażnicy miejscy na bieżąco monitorują sytuację osób bezdomnych, podejmując nie tylko działania doraźne i osłonowe, ale także takie, które w dłuższej perspektywie mają pomóc w wyjściu z bezdomności. Działania takie prowadzone są w ramach częstochowskiego Partnerstwa Lokalnego na rzecz przeciwdziałania bezdomności.

Więcej o dostępnej pomocy dla osób bezdomnych z terenu Częstochowy pisaliśmy tutaj: http://www.czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=10256
 
na podstawie informacji z MOPS, mb

w załączniku: stworzony przez MOPS plakat z adresami i opisami instytucji udzielających wsparcia osobom bezdomnym

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.