Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

ZGM TBS w Częstochowie i KMP w Częstochowie wznawiają akcję pod hasłem „Bądź bezpieczny, seniorze”. Wszystko w związku z kolejnymi oszustwami dokonywanymi na osobach starszych metodą „na wnuczka” i „na policjanta”.   

Choć pierwszy etap akcji ZGM TBS i Policji przyniósł spadek przestępstw dokonywanych na seniorach metodami „na wnuczka” i „na policjanta”, to wciąż istnieje potrzeba kontynuacji działań prewencyjnych. Tylko w ostatnim czasie 64-letnia mieszkanka naszego miasta przekazała oszustom rekordową sumę 90 tysięcy złotych.

- Ostatni przypadek oszustwa mieszkanki Częstochowy pokazuje, że akcje profilaktyczne są w dalszym ciągu bardzo potrzebne. Chcielibyśmy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców z informacją o tym, jak w takich przypadkach należy się zachować, aby nie paść ofiarą oszustów. Starsze osoby wciąż wierzą, że to możliwe, by policjant czy prokurator zadzwonił z propozycją wzięcia udziału w tajnej akcji lub „załatwienia” sprawy związanej z wyciągnięciem bliskiej osoby z tarapatów - mówi podkomisarz Marta Ladowska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. 

Dlatego już w najbliższym czasie do lokatorów zasobów komunalnych w Częstochowie ponownie trafią plakaty autorstwa Daniela Zycha z Komendy Miejskiej Policji. Umieszczono na nich najważniejsze informacje dotyczące sposobów działania oszustów, a także numery telefonów alarmowych, pod którymi można uzyskać pomoc. Poza akcją plakatową, w częstochowskich rozgłośniach radiowych, po raz kolejny emitowane będą spoty informacyjne. Akcja, podobnie jak ostatnio, odbywać się będzie przy wsparciu prezydenta miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.

- Chciałbym, aby wszyscy częstochowianie czuli się bezpiecznie, zarówno na ulicach naszego miasta, jak i w swoim domu. To dobrze, że akcja ZGM i częstochowskiej policji przypomina
o zagrożeniu ze strony nieuczciwych ludzi, którym ciągle zdarza się wykorzystywać otwartość i chęć niesienia pomocy innym, okazywaną przez naszych seniorów
- mówi Krzysztof Matyjaszczyk.

Warto podkreślić, że poza działaniami plakatowymi i medialnymi, ZGM TBS i Policja podejmują także inne niestandardowe przedsięwzięcia. W ostatnim czasie do wytypowanych mieszkańców, w sumie 300 osób w wieku senioralnym, mieszkających w zasobach ZGM TBS w Częstochowie, dotarli dzielnicowi wraz z pracownikami miejskiej spółki  i bezpośrednio ostrzegali  przed oszustami działającymi pod różnymi legendami. Dodatkowo częstochowska Policja wystosowała list do Kurii z prośbą o odczytanie specjalnego apelu do seniorów podczas niedzielnych mszy świętych na terenie Archidiecezji Częstochowskiej. Mundurowi planują też nawiązanie współpracy z przedstawicielami banków.

- Chcielibyśmy, aby seniorzy wiedzieli, że policja nigdy nie prosi o wzięcie udziału w tajnej akcji czy o przekazanie pieniędzy. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy od razu odłożyć słuchawkę i wybrać numer 997 lub 112 - dodaje podkomisarz Marta Ladowska. 

Przypomnijmy, że akcja edukacyjna pod hasłem „Bądź bezpieczny, seniorze”, to część programu ZGM TBS realizowanego z myślą o mieszkańcach zasobów komunalnych „Mieszkam bezpiecznie”. 

 

Źródło informacji: ZGM  TBS


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.