Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Na dwóch skrzyżowaniach ulicy Kopernika (ze Śląską i Nowowiejskiego) powstanie sygnalizacja świetlna. To efekt wspólnych analiz Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu oraz Policji w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego na najbardziej newralgicznych skrzyżowaniach w mieście.

O planach nowej inwestycji drogowej poinformowano 25 stycznia podczas briefingu prasowego w obrębie skrzyżowania ulic Kopernika i Śląskiej. Podczas spotkania przedstawiono wnioski z kilkumiesięcznej pracy obu instytucji w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego w Częstochowie. Ze wspólnych analiz wynika, że skrzyżowaniami wymagającymi interwencji w zakresie inżynierii ruchu drogowego są w pierwszej kolejności krzyżówki ulic Kopernika ze Śląską i Nowowiejskiego.

W wyniku wielu symulacji okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja sygnalizacji świetlnej na wszystkich strumieniach ruchu w obrębie wymienionych skrzyżowań – zapowiedział Mirosław Kucia-Piekarski, z-ca dyrektora częstochowskiego MZDiT. – To, że sygnalizacja świetlna będzie optymalnym rozwiązaniem wynika m.in. ze specjalnego kalkulatora danych wskazanego w ministerialnym rozporządzeniu. Konkretne wartości zostały do niego wprowadzone i ich analiza za pomocą tego narzędzia wskazała, że właśnie inteligentna sygnalizacja świetlna wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w tych miejscach.

W podobnym tonie wypowiadali się funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, którzy jednocześnie podkreślili, że modyfikacje poprawią przede wszystkim komfort poruszania się pieszych - grupy najbardziej narażonej na negatywne skutki zdarzeń drogowych.

Sygnalizacja ponadto zostanie zsynchronizowana z innymi sygnalizatorami, które znajdują się nieopodal. Dzięki temu zostanie uzyskany efekt „zielonej fali”, który spowoduje u kierujących pojazdami poruszanie się z dopuszczalną prędkością. Dzięki temu utrzymana zostanie płynność jazdy, a poprawie ulegnie bezpieczeństwo włączających się do ruchu z ulic podporządkowanych. Zdaniem drogowców i policjantów podobnego efektu nie udałoby się uzyskać stosując inne rozwiązania inżynieryjne. Instalacja sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach będzie kosztować około 500 tys. zł, a pieniądze na są zabezpieczone w tegorocznym budżecie miasta. Montaż sygnalizacji poprzedzi przygotowanie stosownej dokumentacji projektowej. Instalacja powinna zacząć działać na początku jesieni.

Źródło informacji MZDiT


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.