Częstochowa po raz kolejny zapaliła się na niebiesko. W ten sposób przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu.

Międzynarodowa akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” przypomina, że ludzie z autyzmem żyją wśród nas i na co dzień muszą mierzyć się z wieloma trudnościami. Osoby autystyczne – ze względu na problemy w porozumiewaniu się z otoczeniem – w niewielkim stopniu uczestniczą w życiu społecznym i często zdane są wyłącznie na siebie.

W Częstochowie „niebieski tydzień” rozpoczął się 2 kwietnia, kiedy niebieską iluminacją rozświetlił się budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 przy ul. Legionów. 4 kwietnia na placu Biegańskiego odbył się happening z ,,niebieskimi koncertami”. Wystąpili lokalni artyści oraz gwiazda wieczoru, Mesajah – wokalista reggae, dancehall i raggamuffin. Tradycyjnie na znak solidarności z osobami autystycznymi na scenie dominowało niebieskie światło.

W ramach akcji 6 kwietnia o godz. 10.00, w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbędzie się konferencja „Jestem osobą z autyzmem – dajcie mi szansę”. Towarzyszyć jej będzie wystawa prac nadesłanych na wojewódzki konkurs „Zaczaruj świat na niebiesko kolorową plamą i kreską” oraz promocja publikacji o autyzmie.

7 kwietnia częstochowski ,,niebieski tydzień” zakończy się 3. edycją maratonu zumby „Tanecznym Krokiem w Niebieski Świat Autyzmu”.

ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Przyjmuje się, że obecnie 1 osoba na 100 cierpi na autyzm. Według szacunkowych danych opracowanych przez Autism Europe w 2009 roku, autyzmem dotkniętych jest 0,6% populacji Unii Europejskiej, czyli około 5 mln osób.