Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

W Hali Sportowej Częstochowa trwają targi szkolne „Zawodowiec 2018”. Trzydniowa impreza służy promocji szkolnictwa technicznego i zawodowego, którego oferta w coraz większym stopniu odpowiada w Częstochowie na potrzeby przedsiębiorców i lokalnego rynku pracy.

Na biorących udział w targach uczniów czeka kilkadziesiąt stoisk, w tym 13 prezentujących oferty szkół zawodowych i technicznych, a także Zespół Szkół Plastycznych, Bursa Miejska i Centrum Informacji Zawodowej. Szkoły prezentują się ze swoimi partnerami biznesowymi, którzy we współpracy z miastem i szkołami pomagają profilować kierunki kształcenia w Częstochowie.

- Obecnie bezrobocie w Częstochowie jest najniższe od kilkunastu lat. Inwestujący u nas przedsiębiorcy potrzebują dobrze i kierunkowo wykwalifikowanej kadry, dlatego tak ważne jest, by dostosowywać ofertę kształcenia do rynku pracy – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Idea Targów „Zawodowiec” jest taka, by wraz ze szkołami prezentowali się ich partnerzy biznesowi, czyli przedsiębiorcy, którzy z nimi współpracują i u których uczniowie odbywają praktyki oraz staże. Te firmy pomagają profilować kierunki kształcenia w Częstochowie.

Oprócz targowych propozycji związanych z wyborem przyszłej kariery zawodowej, na uczestników wydarzenia czekają też dodatkowe atrakcje, w tym m.in. pokazy mody, rozgrywki mini-golfa, strzelnica laserowa, studio fotograficzne, pokazy samoobrony, warsztaty cukiernicze czy kącik wynalazcy. Na targach odbywają się też koncerty zespołów muzycznych, których członkowie są uczniami częstochowskich szkół.

W czasie imprezy, która jest jednym z dowodów na coraz ściślejszą współpracę biznesu, szkół i samorządu, podpisano list intencyjny pomiędzy Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy, Urzędem Miasta, Zespołem Szkół Technicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Jego idea to utworzenie dwóch klas, w których szkolić się będą przyszli blacharze, dekarze i cieśle.

Targi szkolne „Zawodowiec 2018” potrwają do środy 21 marca. Ich organizatorem jest częstochowskie Centrum Obsługi Inwestora Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta. Centrum zajmuje się m.in. wspieraniem lokalnej przedsiębiorczości w zakresie analizy kadrowych potrzeb lokalnych pracodawców, a także współpracą ze szkołami pod kątem dostosowania systemu kształcenia technicznego i zawodowego w mieście do tych potrzeb.

Publiczność targów – oprócz uczniów częstochowskich szkół, stanowią także młodzi ludzie szukający „zawodowych” inspiracji z całego subregionu, a nawet spoza województwa śląskiego.

Grupy z Częstochowy mają zapewniony bezpłatny dowóz środkami MPK.

W minionym roku targi odwiedziło ok. 8 tysięcy osób.